Francúzsko sa sťažuje na silné euro

Francúzsko sa sťažuje na silné euro Zdroj: Jope
Podľa francúzskeho ministra poškodzuje silné euro ekonomiku. Slabá ekonomická expanzia a vysoká nezamestnanosť sú jeho dôsledkom.

Kurz eura voči americkému doláru je príliš silný, čo poškodzuje hospodársky rast. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio J to povedal francúzsky minister rozpočtu, verejných výdajov a administratívy Eric Woerth.

"Zjavne tu máme problém s devízovým kurzom. Euro je dnes príliš silné voči americkému doláru," uviedol minister. "Je to problém trhov a centrálnych bánk. Je pravdou, že to zaťažuje (hospodársky) rast," dodal. Francúzsko si na silné euro sťažuje opakovane a viní ho zo slabej ekonomickej expanzie a vysokej nezamestnanosti.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy už predtým uviedol, že podľa jeho názoru je za silný kurz eura zodpovedná politika Európskej centrálnej banky. Naznačil tak, že by rád videl, keby ECB znížila úrokové sadzby v eurozóne s cieľom podporiť hospodársky rast.

Česká vláda koncom augusta schválila aktualizovanú stratégiu Českej republiky pre vstup do eurozóny, ktorá oproti predchádzajúcim verziám neobsahuje možný termín prijatia eura.

Premiér Mirek Topolánek vtedy uviedol, že pôvodne navrhovaný termín prijatia spoločnej meny v roku 2012 je za určitých podmienok možné splniť.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:25 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
11:35 Život s Helen
14:15 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
09:45 NA CHALUPE
11:00 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
12:00 NOVÉ BÝVANIE
09:55 Áno, šéfe! USA IV.
11:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
12:10 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Medzi nami zvieratkami
09:55 Dobrou noc a hodně štěstí
11:40 Skleněné peklo
13:25 Vzpomínky na Manhattan