Bush má v Iráne prednášať o terorizme

02.10.2007 11:44 Noviny.sk Zahraničie
Bush má v Iráne prednášať o terorizme Zdroj: SITA/AP Photo/Charles Dharapak
Jedna z iránskych univerzít pozvala amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby vystúpil na jej pôde, týždeň po tom, ako jeho iránsky kolega Mahmúd Ahmadínedžád prišiel medzi študentov univerzity v New Yorku.

Jedna z iránskych univerzít pozvala amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby vystúpil na jej pôde, týždeň po tom, ako jeho iránsky kolega Mahmúd Ahmadínedžád prišiel medzi študentov univerzity v New Yorku.

Riaditeľ jednej z najstarších iránskych univerzít v meste Mašhad povedal, že Bush by mal prísť odpovedať na početné otázky predovšetkým z oblasti ľudských práv, terorizmu a holokaustu. „Pozývam prezidenta Busha, aby vystúpil a zodpovedal otázky o ľudských právach, terorizme a holokauste," uviedol podľa informácií vládneho denníka Iran riaditeľ univerzity Alíréza Afšúr. „Prezident Ahmadínedžád tak urobil napriek tomu, že sa mu dostalo málo rešpektu," dodal.

Vystúpenie iránskeho prezidenta na pôde americkej Kolumbijskej univerzity 25. septembra vyvolalo rozruch. Rektor univerzity Lee Bollinger označil Ahmadínedžáda za "malého a krutého diktátora."

Ahmadínedžád sa na Bollingera len usmieval. V odpovedi na jednu z otázok počas diskusie Ahmadínedžád poprel, že spochybňoval existenciu holokaustu.

Vo svojom vopred pripravenom prejave však na obvinenia Bollingera priamo nereagoval a namiesto toho prešiel k náboženským otázkam, kde použil citáty z Koránu, a skončil pri kritike vlády amerického kolegu Georgea W. Busha a predošlých amerických vlád.

Irán a Spojené štáty americké nemajú žiadne diplomatické vzťahy už 27 rokov. Vzťahy medzi Washingtonom a Teheránom sa v uplynulých rokoch zhoršili predovšetkým pre iránsky jadrový spor a situáciu v Iraku. USA podozrievajú Irán, že tajne vyvíja jadrové zbrane.

Spojené štáty americké prerušili diplomatické vzťahy s Iránom po tom, čo radikálni študenti v roku 1980 vtrhli na americké veľvyslanectvo v Teheráne a 444 dní tam držali v zajatí 63 zamestnancov.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:40 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:35 ŽREBOVANIE
17:45 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
17:40 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
16:55 Trable dívčí kapely
18:30 Jiný svět
20:15 Který je ten pravý?