Pápež vyzval k väčšej medzinárodnej spolupráci proti zmene klímy

16.09.2007 15:09 Noviny.sk Zahraničie
Pápež vyzval k väčšej medzinárodnej spolupráci proti zmene klímy Zdroj: Fabio Pozzebom/ABr
Pápež Benedikt XVI. dnes v rámci svojej dlhodobej kampane na ochranu životného prostredia vyzval k väčšej medzinárodnej spolupráci v boji proti stenšovaniu ozónovej vrstvy, ktorá chráni Zem pred škodlivým žiarením z vesmíru.


Pápež Benedikt XVI. dnes v rámci svojej dlhodobej kampane na ochranu životného prostredia vyzval k väčšej medzinárodnej spolupráci v boji proti stenšovaniu ozónovej vrstvy, ktorá chráni Zem pred škodlivým žiarením z vesmíru.

Pripomenul dnešné 20. výročie prijatia Montrealského protokolu o obmedzovaní látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. "V posledných dvoch desaťročiach boli dosiahnuté významné výsledky ku prospechu dnešných a budúcich generácii, a to vďaka príkladnej spolupráci medzinárodného spoločenstva.. Dúfam, že sa táto spolupráca ešte prehĺbi," prehlásil pápež.

Montrealský protokol je považovaný za jednu z najlepšie fungujúcich medzinárodných ekologických zmlúv. Pristúpením k nemu 16. septembra 1987 sa 24 signatárskych štátov zaviazalo ku kontrole výroby chemických látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu, k postupnému obmedzeniu ich používania a k ich likvidácii šetrným spôsobom, aby nedochádzalo k nechceným únikom do atmosféry.  

Bývalé Československo dohodu prijalo v roku 1990, Česká republika o tri roky neskôr, doposiaľ ju ratifikovalo 191 krajín. Na pamiatku dňa, keď bol protokol schválený, vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 16. september Medzinárodným dňom ochrany ozónovej vrstvy.   

Výsledok pri ochrane ozónovej vrstvy pritom podľa vedcov nebude zrejme závisieť len na úbytku freónov a ďalších škodlivých látok v stratosfére.    Ozónovú vrstvu totiž môžu ovplyvňovať i skleníkové plyny, ktoré sa v dôsledku priemyslovej ľudskej činnosti vyskytujú v atmosfére v súčasných vysokých koncentráciách a spôsobujú globálne otepľovanie Zeme.  

Ozónová vrstva chráni Zem pred účinkami ultrafialového žiarenia,ktoré u ľudí zvyšuje riziko rakoviny kože a poškodenie zraku. Dlhodobo má rovnako zlý vplyv na biologickú rozdielnosť planéty. Najväčšie  oslabenie tejto ochrannej vrstvy bolo namerané nad oboma pólmi. Pozorovanie Európskej vesmírnej agentúry (ESA) odhalilo v roku 2001 tiež menšiu "dieru" nad severným Atlantikom.  

Zdroj: CTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 Noviny
18:00 BEZ SERVÍTKY
19:00 Krimi
17:40 Kosti XII.
18:40 Kosti XII.
19:40 Profesionáli II.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
17:35 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
18:05 Petronela Jabĺčková
18:20 Labková patrola II.
16:20 Země naděje
18:20 Dobrodružství Hucka Finna
20:15 Nádech pro lásku