Islamský štát: Náš vodca je mŕtvy

Islamský štát: Náš vodca je mŕtvy

Archívne video
embed kód
MOSUL / Islamský štát oznámil, že jeho vodca abú Bakr Bagdádí je mŕtvy. Uviedla to iracká nezávislá televízia. O smrti Bagdádího informovalo bez dôkazov minulý mesiac Rusko.

Teroristická organizácia Islamský štát (IS) podľa irackej nezávislej televízie oznámila, že jej vodca abú Bakr Bagdádí je mŕtvy. Podľa agentúry TASS o tom v utorok informovala iracká televízia Súmaríja s odvolaním sa na miestne zdroj z provincie Ninive. Podľa neho IS tiež už vybral Bagdádího nástupcu, ktorého meno zdroje neuvádzajú, a vyzval svojich členov, aby vytrvali v boji. O smrti vodcu IS informovala už minulý mesiac bez dôkazov Moskva, iné zdroje to doteraz nepotvrdili.

O údajnej smrti Bagdádího informovalo už 16. júna ruské ministerstvo obrany. Asi týždeň na to predseda branného a bezpečnostného výboru hornej komory ruského parlamentu Viktor Ozerov prehlásil, že Moskva má takmer stopercentnú istotu, že lídra iS zabili pri májovom ruskom nálete v Sýrii. 

Po víťazstve irackej armády nad militantmi z hnutia Daíš, známeho aj ako Islamský štát (IS), v Mosule, tam aj v utorok dochádza k občasným stretom. Podľa informácií agentúry AP došlo k minimálne jednému náletu nad mosulským Starým mestom. Okrem toho tiež na pozície irackých jednotiek dopadli delostrelecké granáty IS a zo západnej časti Starého mesta možno počuť intenzívnu streľbu. 

Podľa AP, vývoj v meste zdôrazňuje nebezpečenstvá, ktoré militanti pre armádu ešte stále predstavujú, aj po vyhlásení porážky Daíšu. Úplné víťazstvo v Mosule, ktorý IS obsadilo v roku 2014, iracká vláda v uplynulých dňoch oznámila už niekoľkokrát. Do mesta v nedeľu aj v pondelok priletel iracký premiér Hajdar Abádí, aby tu oslávil víťazstvo armády. Pri svojej návšteve však zdôraznil brutalitu konfliktu a dodal, že víťazstvo dosiahli "krvou našich mučeníkov".

V pondelok večer IS vydalo stanovisko, v ktorom uviedlo, že jeho bojovníci pokračujú v útokoch na irackých vojakov. Údajne pri nich zranili mnoho ľudí a zhabali ich zbrane a muníciu.

Mimovládna organizácia Amnesty International vydala v utorok správu sledujúcu prvých päť mesiacov v roku 2017, v ktorej varuje, že konflikt spôsobil "občiansku katastrofu", keď extrémisti spôsobili nútené vysídlenie tamojších obyvateľov, vraždili a používali civilistov ako ľudské štíty. Správa okrem toho približuje priestupky irackých jednotiek a medzinárodnej koalície pod vedením Spojených štátov. Podľa nej armáda a koalícia "použili nepresné, výbušné zbrane s veľkým dosahom v husto osídlených oblastiach" a niektoré z týchto priestupkov môžu byť považované za vojnové zločiny.

Organizácia Spojených národov (OSN) v pondelok skonštatovala, že koniec humanitárnej krízy v Iraku nie je napriek rozsiahlej porážke militantov v Mosule v dohľade. Tisícky obyvateľov mesta podľa nej zostanú naďalej vysídlené, nakoľko v ňom počas konfliktu došlo k rozsiahlym škodám v meste. Od októbra, keď sa boje o Mosul začali, ušlo zo svojich domovov vyše 800-tisíc obyvateľov.

Zdroj: noviny.sk, SITA, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:35 Myšlienky vraha - Správanie podozrivých
23:30 Doktori I.
00:25 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
22:40 Vtáčí spev
00:20 Dr. LUDSKY
01:25 Profesionáli VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
22:50 TIPOS INFO
22:55 Spravodlivosť v krvi X.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti II.
22:40 Dobrodruh Flynn
00:15 Escobar
02:15 Ten kluk