Jasno
-3°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Na hraniciach Rakúska s Talianskom pribudnú kontroly, vyšlú aj armádu
Zdielať na
Zahraničie

Na hraniciach Rakúska s Talianskom pribudnú kontroly, vyšlú aj armádu

VIEDEŇ / Rakúsko plánuje obnoviť kontroly na hranici s Talianskom za pomoci vojakov, ak sa momentálne zvýšený príliv imigrantov opäť nespomalí. Informoval o tom rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil.

"Očakávam, že hraničné kontroly a pomocná misia armády bude čoskoro potrebná," povedal Doskozil. Už ďalší víkend sa do služby na hranici prihlási 750 vojakov so štyrmi obrnenými vozidlami, uvádza český portál iDnes.cz. V nutnom prípade sú pripravení postaviť hraničný plot. 

Taliansko je teraz hlavnou vstupnou bránou migrantov do Európy. Po tom, ako minulý rok zavreli takzvaný balkánsky priechod, sa väčšina migrantov snaží dostať z brehu severnej Afriky cez Stredozemné more. Od začiatku roka týmto spôsobom do Európy pricestovalo viac ako 84 400 migrantov, čo je oproti minulému roku o pätinu viac. 

Európska komisia už predstavila konkrétne kroky, ako z časti vyriešiť a najmä odľahčiť Taliansku v prípade migračnej krízy. Návrhy by sa mali stať základom pre rozhodnutie o rýchlej pomoci juhoeurópskym krajinám. Tie by sa podľa ministra vnútra EÚ mali prebrať na neformálnom rokovaní koncom týždňa v Estónsku. 

Súvisiace články

Najčítanejšie