Chcete sa zosobášiť vo Vatikáne? Toto si overte

Chcete sa zosobášiť vo Vatikáne? Toto si overte

Archívna reportáž
embed kód
ZÁHREB / Chorvátske úrady odmietajú uznať svadby svojich občanov, ktorí sa zosobášili vo Vatikáne. Dôvodom majú byť podpisy na sobášnych listoch.

Chorvátsko odmieta uznať viacero cirkevných sobášov, ktoré mladomanželia uzavreli vo Vatikáne. Orgány Svätej stolice nerozumejú, prečo Záhreb zaujal takýto postoj. 

Ministerstvo vnútra v Záhrebe považuje za hlavný problém otázku podpisu na sobášnom liste. Sobášne listy totiž v prípade vatikánskych svadieb podpísali kňazi a nie vatikánski matrikári. To predstavuje pre Chorvátsko problém. Podpis kňaza totiž na úradnom dokumente podľa chorvátskeho ministerstva nestačí na to, aby ich oficiálne uznali. 

Vatikán namieta tým, že vatikánske kostoly sú oficiálne zapísané v cirkevných záznamoch. Celá kauza vyvoláva veľkú pozornosť chorvátskych médií. Iné krajiny, ktoré s Vatikánom uzavreli zmluvu, takýto problém nemajú. 

Doteraz malo vo vatikánskom kostole svadbu päť chorvátskych párov. Ich domáce úrady však tieto sobáše neuznali a odmietli ich zapísať do matričných kníh. Jeden pár sa zosobášil opäť, a to už na pôde Chorvátska. Urobili tak, aby sa vyhli problémom s neuznaním manželstva. 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:10 Súdna sieň
15:20 ZÁCHRANÁRI
16:10 NAŠI II.
14:05 Panelák
14:55 Panelák
15:45 Profesionáli II.
13:40 Dr. LUDSKY
14:50 Kosti II.
15:50 Tlkot srdca
14:30 Sherm a jeho mikróby
14:45 Ferdo Mravec
15:15 Jahôdka a jej kamaráti II.
14:30 Žena z mých snů
16:15 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
18:00 Tristan a Isolda