Chcete sa zosobášiť vo Vatikáne? Toto si overte

Chcete sa zosobášiť vo Vatikáne? Toto si overte

Archívna reportáž
embed kód
ZÁHREB / Chorvátske úrady odmietajú uznať svadby svojich občanov, ktorí sa zosobášili vo Vatikáne. Dôvodom majú byť podpisy na sobášnych listoch.

Chorvátsko odmieta uznať viacero cirkevných sobášov, ktoré mladomanželia uzavreli vo Vatikáne. Orgány Svätej stolice nerozumejú, prečo Záhreb zaujal takýto postoj. 

Ministerstvo vnútra v Záhrebe považuje za hlavný problém otázku podpisu na sobášnom liste. Sobášne listy totiž v prípade vatikánskych svadieb podpísali kňazi a nie vatikánski matrikári. To predstavuje pre Chorvátsko problém. Podpis kňaza totiž na úradnom dokumente podľa chorvátskeho ministerstva nestačí na to, aby ich oficiálne uznali. 

Vatikán namieta tým, že vatikánske kostoly sú oficiálne zapísané v cirkevných záznamoch. Celá kauza vyvoláva veľkú pozornosť chorvátskych médií. Iné krajiny, ktoré s Vatikánom uzavreli zmluvu, takýto problém nemajú. 

Doteraz malo vo vatikánskom kostole svadbu päť chorvátskych párov. Ich domáce úrady však tieto sobáše neuznali a odmietli ich zapísať do matričných kníh. Jeden pár sa zosobášil opäť, a to už na pôde Chorvátska. Urobili tak, aby sa vyhli problémom s neuznaním manželstva. 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:45 Skryté čísla
01:40 INKOGNITO
03:40 Rodinné záležitosti
22:35 Rallye smrti 2050
00:35 Hviezdna brána III.
01:35 Súboj kúzelníkov I.
22:55 ŽREBOVANIE
23:00 TIPOS INFO
23:05 Tajomstvá a lži I.
22:50 Volám sa Caillou V.
23:15 Fix a Foxi
23:40 Albert spoznáva svet
21:55 Barva pleti
23:55 Alibi na klíč
01:25 Zabít pro pana Perkinse!