Nemecko chce cudzincom zosekať prídavky na deti. Týka sa to aj Slovákov

Nemecko chce cudzincom zosekať prídavky na deti. Týka sa to aj Slovákov

BERLÍN / Nemecký minister financií vo štvrtok súhlasil so zámerom obmedziť príspevky na deti pre cudzincov z Európskej únie, ktorí pracujú v ich krajine. Nepáči sa im, že deti, na ktoré prispievajú, reálne nežijú v Nemecku, ale v krajinách s nižšími životnými nákladmi.

Podľa prieskumu z februára, prídavky na deti v Nemecku poberá takmer 185-tisíc cudzincov z členských štátov. Ich deti, ale v krajine nežijú. To sa nepáči ministrovi financií Wolfgangovi Schäublovi, ktorý vo štvrtok potvrdil plány výrazne znížiť prídavky v takýchto prípadoch. 

Momentálne deti, ktorých rodičia pracujú v Nemecku, dostávajú mesačný príspevok 192 eur. V prípade troch a viac detí sa príspevok zvyšuje. V budúcnosti chce vláda tieto prídavky prispôsobiť skutočným nákladom danej krajiny, v ktorej deti žijú. Napríklad pre zamestnancov z Poľska, ktorých sa to týka najviac, by sa prídavky mali znížiť na 97 eur mesačne. Podobne by vyzerali aj čísla v prípade detí Slovákov.

Minister Schäuble počíta s úsporami až do výšky 160 miliónov eur ročne. Konkrétny návrh zákona zatiaľ kabinet nechystá, pretože sa najskôr musí zmeniť legislatíva Európskej únie. Tá s takouto možnosťou rátala v rámci dohody s Veľkou Britániou, avšak po jej rozhodnutí vystúpiť z EÚ, táto dohoda dočasne padla. Dnešné uznesenie nemeckej vlády tvrdí, že akonáhle sa zmení legislatíva, bude to jednou z prvých vecí, ktoré kabinet predloží.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk/čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:20 9-1-1 II.
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 TIPOS INFO
18:45 Súdna sieň
20:10 Dr. House I.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
18:25 Jahôdka a jej kamaráti I.
18:50 Viking Vicky
19:05 Ruby z dúhy I.
18:45 Osudová láska
20:15 Líbat nevěstu zakázáno
22:10 Vzpomeň si