Polojasno
27°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Medzi obeťami z Bruselu je mama malých dvojčiat, letuška i basketbalista
Zdielať na

Medzi obeťami z Bruselu je mama malých dvojčiat, letuška i basketbalista

BRUSEL / Medzi prvými identifikovanými obeťami samovražedných útokov v belgickej metropole Brusel sú belgický vysokoškolák, štátny zamestnanec, ale aj žena z Peru zosobášená s Belgičanom. Informuje o tom agentúra DPA s tým, že úrady pokračujú v pátraní po identite obetí a zranených.

Smrť 20-ročného študenta práva Leopolda Hechta potvrdil v odkaze na Facebooku dekan univerzity v Saint-Louis Pierre Jadoul.  Prostredníctvom Facebooku potvrdila úmrtie svojho zamestnanca Oliviera Delespessa aj Valónsko-bruselská federácia, francúzsky hovoriaca sekcia belgickej viacúrovňovej vlády.

Dvojičky a manžel

Peruánske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že pri útoku na letisku zomrela peruánska občianka Adelma Marina Tapia Ruiz. Podľa belgických médií po nej ostali dve trojročné dcéry-dvojičky a manžel.

Sebastián mal viac šťastia ako Adelma. Ničivý útok prežil. Bývalá hviezda univerzitného basketbalového tímu však skončila s ťažkými zraneniami nohy. "Čakal na letisku, keď to celé vyletelo do vzduchu. Od miesta výbuchu nebol ďalej ako sto metrov," opisuje bývalý tréner Greg Kampe.

Informácie o ďalších obetiach sa musia podľa DPA ešte potvrdiť. Starosta Bruselu Yvan Mayeur ešte v utorok večer upozornil, že identifikovanie obetí potrvá.

Najprv liečia

Internetová stránka JSS News napísala, že na letisku zahynul Izraelčan Yossef Haim ben Haya Sarah Gittel. Talianska vláda v Ríme má podozrenie, že pri výbuchu v stanici metra Maelbeek pravdepodobne zahynula jedna talianska občianka. "Premiér potvrdil, že overujú možnú taliansku obeť," uviedol poslanec Maurizio Lupi po zasadnutí s premiérom Matteom Renzim.

Belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Block uviedla, že pokračuje identifikácia ľudí, ktorí prišli o život alebo boli pri výbuchoch zranení - a je veľmi náročná. Dodala však, že momentálne je prvoradý zdravotný stav zranených, nie zisťovanie ich totožnosti.

Zo 40 krajín

"Mnohí zo zranených sú v umelom spánku, zatiaľ čo iní sú vo veľmi vážnom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti," vysvetlila De Block, podľa ktorej je identifikácia "neľahká aj preto, že mnohí zranení sú cudzinci".

Podľa údajov belgického ministerstva zahraničných vecí medzi obeťami a zranenými sú obyvatelia z vyše 40 krajín.

Dva výbuchy na medzinárodnom letisku Zaventem a jeden v stanici metra Maelbeek si vyžiadali celkovo životy 31 civilistov a zranili 300 ďalších ľudí. V nemocničnej starostlivosti ostáva stále 150 ľudí, 61 z nich je odkázaných na intenzívnu starostlivosť. Štyri osoby ležia v kóme a ich identita sa dosiaľ nepodarila určiť, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Pozrite si reportáž, ktorú spracoval redaktor Milan Zamboj:

Súvisiace články

Najčítanejšie