Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Stovky migrantov prerazili policajné zátarasy na macedónskych hraniciach
Zdielať na

Stovky migrantov prerazili policajné zátarasy na macedónskych hraniciach

BELEHRAD / Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič kritizoval na tlačovej konferencii v Belehrade podľa jeho názoru neúplnú a nejednotnú utečeneckú politiku Európskej únie.

Za neserióznu označil v tejto súvislosti pomoc Srbsku a Macedónsku vo výške 1,7 milión na riešenie problémov utečencov, informovala agentúra APA.

Na margo možnosti, že členské štáty EÚ, predovšetkým Maďarsko, odsunú utečencov späť do Srbska, Dačič uviedol, že jeho krajina určite nepostaví žiadny "kontraplot" na hraniciach so svojím severným susedom.

Šéf srbskej diplomacie však pripustil, že jeho krajina nedokáže problém s utečencami riešiť. Očakáva preto jasnú politiku EÚ v tejto oblasti a pravidlá, ktoré nepovedú ako doteraz k úsiliu každej krajiny riešiť tento problém iným spôsobom.

Dačič pripomenul, že v niektorých štátoch neregistrujú utečencov, takže ich tam nie je možné vrátiť. "Má to znamenať, že ani Srbsko to nemá robiť?" spýtal sa. Maďarsko nedávno novelizovalo azylovú legislatívu tak, aby umožnila urýchlené vracanie utečencov do susedného Srbska.

Utečenci sa chcú cez Macedónsko dostať do Srbska a odtiaľ do Maďarska, odkiaľ odchádzajú vlaky do Nemecka. Strážnici proti obrovskému davu nemali prakticky žiadnu šancu.

Téme sa venuje redaktorka Adriana Mikundová:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy