Podľa ukrajinskej armády nenastal čas na sťahovanie techniky

23.02.2015 12:12 Noviny.sk Zahraničie

Podľa ukrajinskej armády nenastal čas na sťahovanie techniky

KYJEV / Ukrajinská armáda obvinila proruských separatistov z vyvolávania provokácií pri prístave Mariupol, posledného veľkého mesta na juhovýchode Ukrajiny, ktoré zostáva pod kontrolou vlády. Podľa ukrajinského velenia kvôli pokračujúcim útokom separatistov tak ešte nenastali podmienky na stiahnutie ťažkých zbraní z frontu.

Cez víkend obe strany ohlásili dohodu, podľa ktorej malo sťahovanie ťažkých zbraní začať od utorka.

"Okolo nedeľného poludnia v obci Kominternove v nárazníkovej zóne začala paľba z tankov na obec Zajčenko, kontrolovanú povstalcami,"
povedal agentúre Interfax hovorca ukrajinských jednotiek v Mariupole Dmitrij Čalyj.

"Po tejto paľbe povstalci nahlásili Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že po nich strieľali ukrajinskí tankisti," dodal Čalyj.

Podobné provokácie sa podľa neho odohrali počas nedele ešte na dvoch úsekoch frontu. Ukrajinská strana pri tom vraj od 15. februára zachováva prímerie.

Separatisti naopak ohlásili, že ich postavenie pri Mariupole ostreľovali dobrovoľníckej jednotky vládnych síl z tankov a mínometov.

Až keď zavládne úplné prímerie

Ukrajinské velenie dnes upozornilo, že ťažké zbrane začne sťahovať až potom, čo na fronte zavládne úplne prímerie. "Sme prvej etape predbežných podmienok, a tou je úplné prerušenie paľby," uviedol hovorca ukrajinskej protipovstaleckej operácie Anatolij Stelmach. "Akonáhle teroristi prestanú s palebnými prepadmi našich postavení, naplníme druhú variantu. Doteraz ale k prerušeniu paľby nedošlo," dodal Stelmach.

Hovorca generálneho štábu Vladyslav Selezňov upozornil, že podľa minských dohôd má stiahnutie ťažkých zbraní z frontu nasledovať potom, keď stíchnu zbrane, ale k tomu zatiaľ nedošlo. "Doteraz pokračuje ostreľovanie ukrajinských pozícií a tak zatiaľ nie je stiahnutie ťažkých zbraní možné," povedal Selezňov.

Podľa minských dohôd majú byť ťažké zbrane, podľa ráže a dostrelu, stiahnuté do takej vzdialenosti, aby medzi nimi vznikla vzdialenosť najmenej 50 kilometrov.Sťahovanie zbraní má začať do dvoch dní od prerušenia paľby a dokončiť sa do dvoch týždňov.

Pozrite si priložené video:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
07:45 Malí fidlikanti
08:05 Garfield II.
08:25 Petronela Jabĺčková
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer