Oblačno
10°
Bratislava
Benjamín
31.3.2023
Gorbačov: Západ a Rusko sú v novej studenej vojne, pre USA
Zdielať na

Gorbačov: Západ a Rusko sú v novej studenej vojne, pre USA

Zdroj: SITA

MOSKVA / Západ a Rusko sú podľa Michaila Gorbačova v novej studenej vojne. Posledný sovietsky prezident, ktorý prispel v osemdesiatych rokoch minulého storočia k ukončeniu studenej vojny medzi Východom a Západom, sa na túto tému vyjadril v rozhovore pre časopis Time. Okrem toho Washingtonu vyčíta, že sa k Rusku od rozpadu Sovietskeho zväzu správa ako k provincii.

"Sme uprostred novej studenej vojny? Áno, naozaj sme," vyhlásil osemdesiattriročný politik, ktorého práve Time v roku 1987 vyhlásil za "Muža roku" a o dva roky neskôr aj za "Muža desaťročia". Za všetko podľa neho môžu USA.

"V rokoch po rozpade ZSSR, sa z nás Západ snažil spraviť akýsi zapadákov, provinciu," myslí si Gorbačov. "Naša krajina to nemôže nechať len tak. Nie je to len o hrdosti," pokračuje. "Je to Amerika, kto chce všetko diktovať," dodal otec prestavby v niekdajšom východnom komunistickom bloku.

Gorbačov sa, ako už viackrát v minulosti, zastal politiky ruského prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine. "Putin začal jednať sám," poznamenal k anexii Krymu. "Jeho postoj bol v záujme väčšiny," myslí si.

Američanom netreba veriť

"Pre krajinu, ktorá bola veľmocou, je momentálna dominancia USA v globálnych záležitostiach nepríjemnou realitou a zdrojom frustrácie" tvrdí. Západ sa, podľa Gorbačova, snažil Rusov vytlačiť z geopolitiky.

"Je ťažké znižovať Rusov. My poznáme svoju cenu,"
zdôraznil. Ak však USA nebudú chcieť zmenu vo vzťahoch s Ruskom, Gorbačov má pre Putina radu, aby vydržal: "Naučil som sa, že môžeš Američanov počúvať, ale nemôžeš im veriť. Keď si vezmú niečo do hlavy, otočia svet hore nohami, aby to dosiahli."

Súvisiace články

Najčítanejšie správy