Gorbačov: Západ a Rusko sú v novej studenej vojne, pre USA

Gorbačov: Západ a Rusko sú v novej studenej vojne, pre USA Zdroj: SITA
MOSKVA / Západ a Rusko sú podľa Michaila Gorbačova v novej studenej vojne. Posledný sovietsky prezident, ktorý prispel v osemdesiatych rokoch minulého storočia k ukončeniu studenej vojny medzi Východom a Západom, sa na túto tému vyjadril v rozhovore pre časopis Time. Okrem toho Washingtonu vyčíta, že sa k Rusku od rozpadu Sovietskeho zväzu správa ako k provincii.

"Sme uprostred novej studenej vojny? Áno, naozaj sme," vyhlásil osemdesiattriročný politik, ktorého práve Time v roku 1987 vyhlásil za "Muža roku" a o dva roky neskôr aj za "Muža desaťročia". Za všetko podľa neho môžu USA.

"V rokoch po rozpade ZSSR, sa z nás Západ snažil spraviť akýsi zapadákov, provinciu," myslí si Gorbačov. "Naša krajina to nemôže nechať len tak. Nie je to len o hrdosti," pokračuje. "Je to Amerika, kto chce všetko diktovať," dodal otec prestavby v niekdajšom východnom komunistickom bloku.

Gorbačov sa, ako už viackrát v minulosti, zastal politiky ruského prezidenta Vladimira Putina voči Ukrajine. "Putin začal jednať sám," poznamenal k anexii Krymu. "Jeho postoj bol v záujme väčšiny," myslí si.

Američanom netreba veriť

"Pre krajinu, ktorá bola veľmocou, je momentálna dominancia USA v globálnych záležitostiach nepríjemnou realitou a zdrojom frustrácie" tvrdí. Západ sa, podľa Gorbačova, snažil Rusov vytlačiť z geopolitiky.

"Je ťažké znižovať Rusov. My poznáme svoju cenu,"
zdôraznil. Ak však USA nebudú chcieť zmenu vo vzťahoch s Ruskom, Gorbačov má pre Putina radu, aby vydržal: "Naučil som sa, že môžeš Američanov počúvať, ale nemôžeš im veriť. Keď si vezmú niečo do hlavy, otočia svet hore nohami, aby to dosiahli."

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Time

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři