Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2022
Úrady zvrejnili video, na ktorom policajti zastrelili chlapca
Zdielať na
Zahraničie

Úrady zvrejnili video, na ktorom policajti zastrelili chlapca

CLEVELAND / Americké úrady v stredu zverejnili video z bezpečnostnej kamery, ktoré zachytáva víkendovú streľbu v americkom Clevelande. Policajti počas incidentu zastrelili dvanásťročného černošského chlapca s replikou pištole v rukách. Akcia prebehla až šokujúco rýchlo.

Polícia uviedla, že jej príslušník začal strieľať do dvoch sekúnd od výstupu z auta. Predtým chlapca, ktorého považoval za podstatne staršieho, trikrát vyzval, aby zdvihol ruky nad hlavu a vzdal sa. 

Väčšina záznamu, ktorý zverejnili mnohé zahraničné médiá, vrátane BBC, zachytáva osamoteného a znechuteného Tamira Ricea, ako sa v sobotu 22. novembra popoludní bezcieľne prechádza po parku v Clevelande v štáte Ohio.

Občas zdvihne pravú ruku, v ktorej má podľa všetkého napodobeninu pištole, telefonuje a sedí v altánku. Na jeho hračke sa však nenachádza oranžové označenie, ktoré repliky mávajú, aby sa dali ľahko odlíšiť od skutočných zbraní.

Reprofoto/BBC

Do parku prichádzajú v aute dvaja policajti. Keď chlapec nereaguje na ich výzvy, dvadsaťšesťročný policajný nováčik Timothy Loehmann na naho začne strieľať. Dieťa zraneniam podľahlo o deň neskôr v nemocnici.

Prirýchly zásah

Zverejnenie videozáznamu si vyžiadala rodina obete. "Myslíme si, že sa toto nemuselo stať a Tamir tu mohol byť s nami," znelo vyhlásenie rodiny. Podľa príbuzných video jednoznačne ukazuje, že polícia reagovala veľmi rýchlo. Pozrite si reportáž:

UPOZORNENIE: Obsah videa nie je vhodný pre maloletých a mladistvých čitateľov

Polícia tvrdí, že bol Loehmann od chlapca pri streľbe vzdialený necelé tri metre a vystrelil skôr, ako stihol jeho štyridsaťšesťročný, podstatne skúsenejší kolega zareagovať.

Obaja policajti momentálne čakajú, či ich obvinia.

Osudný telefonát

Americká televízna stanica CBS News už dávnejšie oznámila, že zásahu predchádzal telefonát istého muža na tiesňovú linku 911. Povedal, že sa v parku nachádza osoba, ktorá máva pištoľou a mieri s ňou na ľudí. Volajúci údajne povedal, že zbraň môže byť falošná. Táto informácia sa vraj policajtom nedostala.

Zdielať na