Skoro jasno
24°
Bratislava
Dušan
26.5.2022
Nebezpečné informácie. Reportérov BBC v Rusku zbili a okradli
Zdielať na

Nebezpečné informácie. Reportérov BBC v Rusku zbili a okradli

Zdroj: SITA

MOSKVA / Neznámi páchatelia prepadli v Astrachani na juhu Ruska televízny štáb britskej stanice BBC. Nakrúcal tam reportáž o ruských vojakoch, ktorí údajne zahynuli na hraniciach s Ukrajinou. O incidente informovala aj samotná televízia, ktorá je z celej udalosti v šoku. Nejedná sa však o prvý takýto útok.

"Hneď, ako sme vyšli z kaviarne, prepadli nás minimálne traja agresívni muži," opísal moskovský reportér BBC Steve Rosenberg. Útočníci zbili kameramana, ktorému ukradli kameru. Zatiaľ čo novinárov štyri hodiny vypočúvali na polícii, niekto sa vlúpal do ich auta a vymazal záznamy z pamäťových kariet.

"Štáb je momentálne v bezpečí v Moskve," doplnila BBC. Útok je podľa televízie súčasťou snahy zabrániť akreditovaným novinárom informovať o udalostiach.

BBC okamžite po incidente vyzvala úrady, aby incident prešetrili. "Ľutujeme, čo sa stalo. Žiadame ruské úrady o dôkladné prešetrenie udalosti a odsúdenie útoku na našich zamestnancov," vyhlásila televízia.

Novinári žijú v strachu

Nejedná sa o prvý takýto incident. Koncom augusta prepadli a brutálne zbili opozičného politika Leva Šlosberga, ktorý je riaditeľom novín Pskovskaja gubernija. Tie ako prvé informovali o pohreboch vojakov pskovskej výsadkárskej divízie, ktorí pravdepodobne zahynuli počas konfliktu na východe Ukrajiny. 

Správy regionálnych novín o čerstvých hroboch sa dostali do celoštátnych médií a terčom podobných útokov sa stali aj ďalší novinári, ktorí sa zaujímajú o ruské obete.

Šlosberg sa nenechal zastrašiť a požiadal vojenskú prokuratúru, aby objasnila smrť dvanástich výsadkárov, ktorí pravdepodobne zahynuli na Ukrajine.

Politik údajne od prokuratúry žiada odpoveď na štyri jasne položené otázky: Na základe akých rozkazov vojaci opustili posádku? Za akých okolností zahynuli? Kto je za ich smrť zodpovedný? Dostanú ich rodiny odškodné?

Kde je pravda?

Moskva aj naďalej oficiálne popiera, že by sa akokoľvek angažovala v konflikte na východe Ukrajiny, ktorý si za päť mesiacov vyžiadal viac ako tritisíc ľudských životov.

Súvisiace články

Najčítanejšie