Zatiahnuté
15°
Bratislava
Žofia
15.5.2025
Objavilo sa video so zajatými vojakmi OSN, povstalci ich pustili
Zdielať na

Objavilo sa video so zajatými vojakmi OSN, povstalci ich pustili

SUVA / Sýrski povstalci z hnutia An-Nusra prepustili štyridsaťpäť fidžijských vojakov z misie Organizácie spojených národov na Golanských výšinách. Zajatcov priviezli na hraničný priechod Kunajtra medzi Izraelom a Sýriou. Všetci ú v poriadku.

Na internetovom portáli YouTube sa objavilo nové video so štyridsiatimi piatimi fidžijskými členmi misie OSN na Golanských výšinách. Vojakov na konci augusta zajali islamskí radikáli. Potvrdila to i fidžijská vláda.

Na pätnásťminútovom videu hovorí arabsky s vojakmi dvojica mužov. Následne jeden z vojakov prehovorí anglicky.

Vyhlási, že je 9. septembra a že je to "veľmi šťastný deň", pretože už čoskoro odídu domov.

Tiež povedal, že všetci sú zdraví a v poriadku a že s nimi radikáli z bojiska An-Nusra zaobchádzajú dobre aj napriek obmedzeným zdrojom, ktoré islamisti majú.

SITA

O prepustení Fidžijcov sa stále vyjednáva. Islamskí radikáli žiadajú za ich prepustenie výkupné a vyradenie svojej skupiny zo zoznamu teroristických organizácii, uviedol tamojší veliteľ armády Mosese Tikoitoga. 

"Povstalci nám nepovedali, kde vojaci sú, ale uisťujú nás, že sú v poriadku, zdraví a že sa o nich starajú. Odviezli ich vraj z bojovej zóny," ozrejmil generál.

Al-Nusra zadržanie vojakov OSN zdôvodnila tým, že pozorovateľská misia OSN chráni Izrael, píše The Jerusalem Post.

Anektované územie

Izrael obsadil pohraničné Golanské výšiny počas vojny v roku 1967. O štrnásť rokov neskôr tisícdvesto kilometrov štvorcových anektoval, zhruba päťstodesať kilometrov štvorcových kontroluje Sýria.

Z pohľadu medzinárodného práva je anexia nelegálna. Pozorovateľská misia OSN vznikla v roku 1974 a má vyše tisícštyristo členov.

Do problémov s radikálmi sa dostali aj členovia misie z Filipín, ale tým sa podarilo dostať sa na slobodu.

Pozrite si priložené video:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy