Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska

Anexia Krymu posunula geografický stred Ruska Zdroj: SITA
MOSKVA / Anexia ukrajinského Krymu postavila ruských zemepiscov pred nečakaný problém - geografický stred Ruska sa posunul o niekoľko desiatok metrov na juh. Preniesť bude treba nielen pravoslávny kríž, ale aj drevenú kaplnku, ktorá od roku 1992 zdobí stred Ruska na kopci pri sibírskom jazere Vivi v Krasnojarskom kraji.

Stred Ruska sa dramaticky zmenil už po rozpade Sovietského zväzu, kedy impérium stratilo strednú Áziu a rozsiahly pás krajiny medzi Ukrajinou a Pobaltím. Pokusy nájsť stred štátu boli ale realizované už v ére Romanovcov pred prvou svetovou vojnou a aktívne sa do nich zapojil známy vedec Dmitrij Mendelejev. Stred cárskeho Ruska umiestnil južne od mesta Turuchanska na sibírskej rieke Jenisej.

Oslava v bažinách

V sovietskej ére bolo považované za stred krajiny miesto ležiace kdesi v hlbokom sibírskom tajchu medzi riekami Ob a Jenisej. Plány vybudovať v 70. rokoch v príslušnej lokalite okázalý pamätník bratstva sovietskych národov, vtedy nevyšli. Moskovským stranickým funkcionárom sa vraj nechcelo oslavovať jednotu ríše v sibírskych bažinách.

V roku 1989 vraj výpočty vedcov preukázali, že stredom SSSR je v skutočnosti dedina Tokma na rieke Nepa v Irkutskej oblasti. Oslavovať nový zväzový stred ale úrady už nestihli, do dvoch rokov sa Sovietsky zväz rozpadol.

Žil tu Ukrajinec

V roku 1992 určil kartograf Pjotr Bakut za centrum Ruskej federácie juhovýchodný breh jezera Vivi. Teraz musia vedci výpočty upraviť s ohľadom na "získanie" Krymu. Nové miesto vraj bolo už za prítomnosti krasnojarského pravoslávneho metropolitu vysvätené.

Stred Ruska je miesto neobávané a nepreskúmané, dodnes ani vedci nepoznajú hĺbku samotného jazera. Za posledných dvanásť rokov, podľa miestneho denníka Abakanskij portal, žil v širšom okolí jediný človek menom Anatolij Denisenko. Nebol to ale Rus, ale Ukrajinec.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem