Oblačno
26°
Bratislava
Florián
4.5.2026
Nové zistenie: Muž, ktorý otrávil detské výživy, má byť Slovák
Zdielať na

Nové zistenie: Muž, ktorý otrávil detské výživy, má byť Slovák

Archívna reportáž

Archívna reportáž o otrávených detských výživách.

VIEDEŇ / Polícia v rakúskej spolkovej krajine Burgenland v sobotu ráno zatkla 39-ročného Slováka podozrivého v prípade vydierania a otravy dojčenskej výživy značky HiPP. TASR o tom informuje podľa správ agentúr APA a DPA.

S informáciou o tom, že ide o Slováka, prišiel rakúský portál OE24. Muž žil v Salzburgu. Prokuratúra už podala návrh na jeho vzatie do väzby.

Podozrivý Slovák pracoval vo firme HiPP do februára minulého roku, kedy bola časť výroby zrušená a on tak o prácu prišiel. Pokus o vydieranie bol zrejme aktom pomsty.

Otrávené kusy našli aj na Slovensku 

V Burgenlande hraničiacom so Slovenskom zaistili v apríli pohár dojčenskej výživy značky HiPP s príchuťou mrkvy a zemiakov, ktorý obsahoval jed na potkany. Podľa polície bolo objavených celkovo päť pohárov s otrávenou dojčenskou výživou. Našli ich aj v Českej republike a na Slovensku.

Vyšetrovanie sa začalo po tom, čo bol zverejnený výhražný email adresovaný spoločnosti HiPP. V ňom požadoval vydierač peniaze, údajne už koncom marca. Samotný výrobca detskej výživy neskôr potvrdil, že sa stal obeťou vydierania.

Rakúska prokuratúra koncom apríla uviedla, že v kontaminovanom pohári objavila 15 mikrogramov bližšie nešpecifikovaného jedu na potkany. Zdôraznila však, že toto množstvo objavili v pohári nájdenom v Rakúsku a môže sa líšiť od tých v ČR a SR.

Na objasnení spolupracuje aj Slovenská polícia

Na objasnení prípadu spolupracuje so zahraničnými partnermi aj slovenská polícia. Národná centrála osobitných druhov kriminality (NCODK) Prezídia Policajného zboru (PPZ) je aj aktuálne v úzkom kontakte s rakúskou políciou v Burgenlande a aj v týchto dňoch dochádza k intenzívnej komunikácii, informoval TASR v sobotu odbor komunikácie a prevencie PPZ. Vzhľadom na prebiehajúce úkony súvisiace so zadržanou podozrivou osobou mimo územia SR sa však podľa neho nie je možné bližšie vyjadriť.

Policajný zbor bol v rámci medzinárodnej spolupráce 16. apríla požiadaný o súčinnosť vo veci podozrenia z kontaminácie detskej potraviny. "Ihneď po prijatí oznámenia vyšetrovateľ bezodkladne vykonal potrebné úkony, v dôsledku ktorých bola zaistená identifikovaná podozrivá detská potravina," uviedol odbor. Na Slovensku sa v tejto veci vedie trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Najčítanejšie správy