Jasno
13°
Bratislava
Lea
29.4.2026
Wlachovský k prejavu kráľa Karola III. v Kongrese: „Odkaz na Ukrajinu bol veľmi silný“
Zdielať na

Wlachovský k prejavu kráľa Karola III. v Kongrese: „Odkaz na Ukrajinu bol veľmi silný“

BRATISLAVA / Kráľ Karol III. vystúpil ako druhý panovník v histórii na spoločnom zasadnutí oboch komôr amerického Kongresu. Jeho prejav hodnotil v Štúdiu 24 diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, podľa ktorého išlo o silné vystúpenie s odkazmi na demokraciu, NATO aj podporu Ukrajiny.

Apolitický, ale so silnými odkazmi

Buckinghamský palác vopred avizoval, že prejav kráľa Karola III. bude apolitický. Podľa Miroslava Wlachovského to Karol III. dodržal, no zároveň do prejavu vložil viacero jasných posolstiev. „Bol veľmi šikovne sformulovaný, plný humoru a odkazov, ale boli tam aj silné politické posolstvá,“ povedal Wlachovský.

Podľa neho išlo o „jeden z najlepších, ak nie najlepší medzinárodno-politický prejav Karola III.“ Kráľ podľa neho nehovoril iba k Trumpovej administratíve, ale k Spojeným štátom ako celku. V prejave zazneli odkazy na budúcnosť demokracie, rovnováhu moci aj úlohu parlamentu pri kontrole výkonnej moci. „Bola tam veľmi šikovná zmienka o tom, že parlament kontroluje exekutívnu moc,“ uviedol Wlachovský.

Odkaz pre Trumpa aj transatlantické vzťahy

Podľa bývalého ministra zahraničných vecí prejav obsahoval viacero odkazov aj pre amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kráľ sa podľa neho vracal k základom vzťahov medzi Amerikou a Európou, ale aj medzi USA a Spojeným kráľovstvom.

„Myslím si, že tam bolo veľa odkazov pre prezidenta Trumpa,“ povedal Wlachovský. Pripomenul, že Karol III. hovoril o vzťahoch, ktoré nesiahajú iba 250 rokov dozadu k americkej nezávislosti, ale majú približne 400-ročnú tradíciu.

Silný bol podľa neho aj odkaz na NATO a Ukrajinu. Kráľ vo svojom prejave pripomenul použitie článku 5 po útokoch z 11. septembra a prepojil ho s dnešnou potrebou podpory Ukrajiny. „Ten odkaz na Ukrajinu bol veľmi silný, pretože to je najväčší vojenský konflikt na našom kontinente od druhej svetovej vojny,“ zdôraznil Wlachovský. Od výsledku vojny podľa neho závisí budúce usporiadanie Európy, ale aj sveta.

Kráľovská návšteva môže upokojiť vzťahy

Návšteva Karola III. prichádza podľa Wlachovského v zložitom období. Vzťahy medzi USA a európskymi spojencami poznačilo napätie okolo konfliktu s Iránom aj výroky Donalda Trumpa voči Británii.

„Tá návšteva kráľa prichádza vo veľmi ťažkom a zložitom období,“ povedal Wlachovský. Zároveň však dodal, že kráľovské návštevy môžu pri dobrej príprave pomôcť upokojiť vzťahy.
Karol III. podľa neho nie je iba symbolickou postavou. Ako panovník Spojeného kráľovstva, Kanady či Austrálie má svojím vystupovaním a slovami váhu.

Záznam z celej relácie si môžete pozrieť vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy