Orbánove kampane vyvolali masový protest. V srdci Budapešti sa zhromaždili desaťtisíce ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BUDAPEŠŤ / Desaťtisíce Maďarov zaplnili Námestie hrdinov v Budapešti, aby vyjadrili svoj hnev nad miliónmi eur z verejných zdrojov, ktoré podľa kritikov Orbánova vláda míňa na politicky motivované a manipulatívne kampane.
Milióny eur na kampane vyvolávajú hnev
Dôvodom protestu bolo rozsiahle financovanie multimediálnych kampaní z peňazí daňových poplatníkov. Kritici tvrdia, že tieto kampane, ktoré pohltili milióny eur, sú zamerané na politickú manipuláciu, zavádzanie voličov a podnecovanie nenávisti.
Konkrétne sa vytýka zameranie kampaní na politických oponentov a presadzovanie Orbánových politických posolstiev, vrátane odporu voči snahe Ukrajiny o vstup do Európskej únie.
Svoju frustráciu na proteste vyjadrila aj učiteľka Sara Lindnerová. „Naozaj, naozaj túžim po dni, keď nebudem musieť v každodennom živote pociťovať úzkosť pre politiku a tieto reklamy, ktoré nás neustále obklopujú na YouTube a na ulici,“ povedala.
Dlhá cesta k zmene
Napriek silnému odhodlaniu protestujúcich, niektorí si uvedomujú, že zmena nepríde zo dňa na deň. Inžinier János Konkoly pre agentúru AFP povedal: „Tí, ktorí hovoria spôsobom, ktorý sa nám nepáči, provokujú tých, ktorí by inak hovorili pekne... bude to trvať dlho, kým to utíchne.“ Protest však ukázal, že nespokojnosť s aktuálnou politikou je v maďarskej spoločnosti citeľná.
Pozrite si aj archívne video: