Ukrajinci vyšli do ulíc: Zákon na obmedzenie protikorupčných orgánov vyvolal obavy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Kontroverzný zákon, ktorý obmedzuje nezávislosť protikorupčných inštitúcií, vyhnal do ulíc tisíce Ukrajincov. Prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali, aby ho vetoval. Politológ Grigorij Mesežnikov varuje pred oslabením protikorupčného boja a rizikom zneužitia situácie zo strany Ruska.
Zákon na obmedzenie protikorupčných orgánov na Ukrajine vyvolal protesty
Kyjev, Ľvov, Odesa – v týchto a ďalších ukrajinských mestách sa v utorok konali protesty proti novému zákonu, ktorý výrazne zasahuje do fungovania dvoch kľúčových protikorupčných orgánov. Demonštranti žiadajú prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zákon vetoval. Ide o prvý takto rozsiahly protivládny protest od začiatku vojny.
Príde Ukrajina o to, čo si vybojovala?
"Napätie medzi občianskou spoločnosťou a protikorupčnými organizáciami a štátnou správou bolo síce cítiť už dlhšie, ale tento zákon je krokom späť a môže spochybniť dosiahnuté výsledky v boji proti korupcii," povedal politológ Mesežnikov.
Mesežnikov pripomína, že Ukrajina je krajinou vo vojne a vedenie štátu sa snaží o koncentráciu moci. Napätie medzi občianskou spoločnosťou a protikorupčnou zložkou štátnej správy podľa neho neprispieva k posilneniu podpory pre centrálnu vládu. Demonštranti na protestoch kritizovali konkrétnych členov vlády.
Ľudia sa obávajú, že to, čo si v boji proti korupcii vybojovali, teraz stratia. Tieto obavy sa prejavili aj v heslách, ktoré demonštranti skandovali.
Paralela so Slovenskom
Politológ poukazuje na slovenskú skúsenosť s rušením NAKA a Úradu špeciálneho prokurátora. "Tí, ktorí to iniciovali, tvrdili, že všetko bude pokračovať ako doteraz. No vidíme, že to tak nie je, takže treba byť realistický," povedal Mesežnikov.
Prezident Zelenskyj podpísal zákon a snažil sa ho zdôvodniť tým, že sa musíme zbaviť ruského vplyvu v týchto inštitúciách. Podľa Mesežnikova to však znie "pritiahnuto za vlasy".
Riziko pre medzinárodnú podporu
Mesežnikov upozorňuje na to, že Ukrajina má výnimočné postavenie vo svete a teší sa podpore demokratických krajín. Táto podpora je založená nielen na tom, že Rusko je agresor a Ukrajina bojuje za svoju samostatnosť, ale aj na tom, že ukrajinská politika je v súlade s princípmi demokratického právneho štátu.
"Uvidíme, ako sa to prejaví na vzťahoch medzi Ukrajinou a ich spojencami," dodáva politológ. Občianski aktivisti budú podľa neho trvať na dodržiavaní princípov, no ako realista predpokladá, že budú vznikať problémy.
Nahrá to Rusku v ofenzíve?
"Ukrajina momentálne potrebuje jednoznačne väčšiu podporu, takže odporcovia budú poukazovať na tento krok, ktorý do istej miery spochybňuje nastavenie na boj proti korupcii," poznamenal politológ. Mnohí poukazujú na to, že tento krok môže nahrávať Rusku pri jeho ofenzíve na Ukrajine. Hoci si Mesežnikov nemyslí, že to priamo ovplyvní vojenské operácie, "určite to bude zneužité odporcami Ukrajiny, nepriateľmi Ukrajiny a ruskou propagandou. Čiže aj timing je podľa mňa problematický."
Zelenskyj po kritike sľúbil obnoviť nezávislosť agentúr
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po kritike sľúbil obnoviť nezávislosť protikorupčných agentúr, teraz novopodriadených prokuratúre, uviedla to agentúra Reuters. O deň skôr ukrajinský parlament schválil a prezident Zelenskyj podpísal zákon, podľa ktorého budú protikorupčná agentúra NABU a Špeciálna protikorupčná prokuratúra (SAP) podliehať generálnemu prokurátorovi, ktorého vymenuje šéf štátu. Tento krok vyvolal protesty v uliciach Kyjeva a ďalších veľkých ukrajinských miest aj kritiku zo strany Európskej komisie i predstaviteľov členských krajín EÚ. Zelenskyj oznámil, že predloží parlamentu nový zákon.