Slovensko sa pripojilo k výzve na ukončenie vojny v Pásme Gazy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko sa pripojilo k výzve na ukončenie vojny v Pásme Gazy
BRATISLAVA / Slovenská republika sa pripojila k skupine 25 štátov a Európskej komisii, ktoré vyzvali na okamžité ukončenie vojny v Pásme Gazy. Štáty kritizovali blokovanie humanitárnej pomoci pre Palestínčanov zo strany Izraela. Spôsob distribúcie humanitárnej pomoci je podľa nich nebezpečný, podnecuje nestabilitu a zbavuje miestnych obyvateľov ľudskej dôstojnosti. Krajiny odsúdili „nehumánne zabíjanie civilistov“ i zadržiavanie rukojemníkov. Izrael vyhlásenie odmietol, považuje ho za odtrhnuté od reality. Podotkol, že namiesto toho, aby Hamas súhlasil s prímerím, vedie proti Izraelu kampaň, v ktorej o ňom šíri lži.
Blanár: Podpora mierovým rokovaniam
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár zdôraznil, že krok Slovenska je v súlade s dlhodobými postojmi vlády k situácii na Blízkom východe. „Vyhlásenie je plne v súlade s konzistentnými postojmi vlády SR vo vzťahu k situácii na Blízkom východe s dôrazom na podporu dôležitým rokovaniam Izraelu s Hamasom o prímerí, ktoré môžu byť zásadné v mierovom procese,“ uviedol Blanár.
Kritika Izraela za humanitárnu pomoc
Signatárske krajiny vo vyhlásení kritizujú Izrael za blokovanie humanitárnej pomoci pre palestínske obyvateľstvo. Podľa nich je spôsob, akým Izrael túto pomoc distribuuje, nebezpečný, podnecuje nestabilitu a zbavuje ľudí ich ľudskej dôstojnosti.
Izrael výzvu odmieta
Izrael vyhlásenie odmieta a považuje ho za odtrhnuté od reality. Podľa vyjadrení Izraela Hamas namiesto súhlasu s prímerím vedie proti Izraelu kampaň a zámerne koná tak, aby civilisti prichádzajúci po pomoc utrpeli ujmu. Izrael tvrdí, že vyhlásenie neberie do úvahy zodpovednosť Hamasu za pokračovanie vojny a utrpenie na oboch stranách.
Česko sa k výzve nepripojilo, prezident očakáva diskusiu
Medzi štáty, ktoré sa k výzve zatiaľ nepripojili, patrí Česká republika. Prezident Petr Pavel v reakcii na túto skutočnosť uviedol, že neočakával diskusiu s vládou a predpokladá, že sa k tejto téme ešte vrátia. "Ja som túto otázku s vládou nekonzultoval, ona so mnou tiež nie. Takže neviem, čo vládu viedlo k tomuto rozhodnutiu. Ja sa na to pozerám trochu inak a predpokladám, že debata o téme, ako v tejto veci ďalej postupovať a aké stanovisko by ČR mala ďalej zastávať, ešte príde," povedal Pavel. České ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že nedostalo ponuku dokument podpísať.
Pod spoločné stanovisko sa podpísali ministri zahraničných vecí z Austrálie, Rakúska, Belgicka, Kanady, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Islandu, Írska, Talianska, Japonska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Holandska, Nového Zélandu, Nórska, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska, Švédska, Švajčiarska, ako aj eurokomisárka Hadja Lahbibová.