Jasno
32°
Bratislava
Daniel
21.7.2025
Obľúbená plodina v ohrození: Zmena klímy a Trump ohrozujú úrodu na Madagaskare
Zdielať na

Obľúbená plodina v ohrození: Zmena klímy a Trump ohrozujú úrodu na Madagaskare

Archívne video

Pozrite si archívne štúdio o prvých Slovákoch na streche Madagaskaru

MADAGASKAR / Obľúbená ingrediencia do zmrzliny, koláčov i parfémov sa môže čoskoro stať luxusnou záležitosťou. Farmári na Madagaskare, ktorí produkujú drvivú väčšinu svetovej vanilky, bojujú s nepriaznivými klimatickými podmienkami a hrozbou cla zo strany USA.

Ostrov vanilky v problémoch

Madagaskar, konkrétne región Sava o rozlohe Walesu, je kľúčovým hráčom na trhu s vanilkou. Zabezpečuje až 80 % svetového dopytu. Pestovanie tejto aromatickej rastliny má na ostrove dlhú históriu, siaha až do konca 19. storočia, kedy Francúzi priviezli na ostrov vanilkovú orchideu. Miestna klíma a pôda sa vtedy ukázali ako ideálne – vanilka totiž prosperuje v teplom a vlhkom prostredí dažďového pralesa, kde sa jej výhonky môžu popínať po stromoch.

Extrémne počasie a choroby ohrozujú úrodu

Pestovanie vanilky nikdy nebolo jednoduché, ale v súčasnosti čelia farmári na Madagaskare novým a vážnym výzvam. "Vysoké teploty spolu s nestabilnými zrážkami robia vanilku náchylnejšou na choroby, najmä na hubovú chorobu zvanú fuzáriové vädnutie," povedal pre The Independent Dasa Ibrahim, jeden z popredných miestnych pestovateľov.

Okrem toho sa v posledných rokoch posunulo aj obdobie kvitnutia vanilky. "Dnes trvá od septembra do januára, zatiaľ čo kedysi začínalo až v novembri," vysvetľuje Ibrahim. Dôsledkom je, že mnohé struky dozrievajú predčasne. "Len tie struky, ktoré dozrievajú celých deväť mesiacov po opelení, však spĺňajú požadovaný štandard. To znamená, že značná časť úrody je nepoužiteľná," dodáva.

Cena vanilky prudko stúpa

Keďže produkcia vanilky je takmer výhradne sústredená v regióne Sava, akékoľvek problémy s úrodou sa okamžite prejavia na jej cene. Ako pripomína chorvátsky denník Dnevnik, po tom, čo v roku 2017 cyklón Enawo vyhnal z domovov trištvrte milióna ľudí, cena vanilkových strukov vystrelila na viac ako 400 000 dolárov za tonu, čím sa stala cennejšou ako striebro.

Budúcnosť pestovania vanilky na Madagaskare zostáva neistá. Situáciu navyše komplikuje hrozba zavedenia 47 % cla na dovoz z Madagaskaru zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, čo by pre túto jednu z najchudobnejších krajín sveta mohlo mať devastačné následky.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy