Merz vyčíta Slovensku blokovanie sankcií, Fico na kritiku reagoval
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Reakcia Fica na Merza
RÍM / Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyčítal Slovensku, že blokuje nové sankcie EÚ proti Rusku. Zároveň vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zostal s Európou a pokračoval v podpore Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Merz žiada Trumpa o podporu Ukrajiny a Slovensku vyčíta blokovanie sankcií
Na medzinárodnej konferencii v Ríme Merz zdôraznil, že podpora EÚ pre Kyjev je "neochvejná". Poznamenal tiež, že sa pripravuje nový balík sankcií proti Rusku. "Chýba už len jeden členský štát, ktorý by s tým súhlasil. Naliehavo preto žiadam Slovensko a jeho premiéra, aby prestali blokovať schválenie," povedal Merz podľa AFP.
Nemecký kancelár adresoval odkaz aj Washingtonu a Trumpovi. Žiadal aby "zostali s Európanmi" a vyzdvihol spoločné snahy a záujmy pri "dosahovaní stabilného politického poriadku vo svete". „My sa nikdy nevzdáme,“ odkázal Merz ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Merz vystúpil na dvojdňovej konferencii venovanej obnove Ukrajiny. Jej cieľom je zmobilizovať politickú podporu a podporu súkromného sektora napriek stále pokračujúcej vojne na Ukrajine.
Americká podpora pre Ukrajinu sa od januárového nástupu Trumpa do funkcie dostala pod drobnohľad, keďže sa šéf Bieleho domu v snahe dosiahnuť mierovú dohodu na Ukrajine obrátil na Moskvu. Tento týždeň však po telefonáte s ruským prezidentom vyhlásil, že Putin hovorí v súvislosti s Ukrajinou "samé hlúposti". Trumpova kritika prišla deň po oznámení, že pošle Ukrajine viac zbraní, ktoré pôvodne plánoval obmedziť.
Reakcia predsedu vlády SR Roberta Fica:
"Nemecký kancelár F. Merz žiada slovenskú vládu, aby prestala blokovať prijatie 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Vláda SR je pripravená podporiť tento sankčný balík, hoci nezmení nič na vojenskej prevahe ani na ekonomickej výkonnosti Ruskej federácie. Dovtedy však musí Slovensko dostať jasné garancie, nie politické prísľuby, že jeho energetická bezpečnosť a cenová dostupnosť energií nebude ohrozená ideologickým návrhom Európskej komisie zastaviť od 1. 1. 2028 dovoz ruského plynu.
K dohode o takýchto garanciách doteraz nedošlo. Slovenská vláda oceňuje snahu Európskej komisie nájsť riešenie, ale odmietame rokovať pod tlakom silných slov. Na Slovensku pôsobí 900 nemeckých firiem. Aj nemeckej vláde by malo záležať na tom, aby po 1. 1. 2028 malo Slovensko dostatok plynu za rozumné ceny. Ide o vážny národno-štátny záujem, za ktorý by Nemecko bojovalo rovnako.
Ako súčasť rokovaní o garanciách pre Slovensko som pripravený kedykoľvek absolvovať s nemeckým kancelárom konštruktívne stretnutie, ktoré by celú záležitosť mohlo výrazne posunúť," uviedol predseda vlády SR Robert Fico.