Najväčšími hrozbami sú islamský a pravicový extrémizmus, hovorí britská ministerka vnútra
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / Britská ministerka vnútra Yvette Cooperová pred 20. výročím bombových útokov v londýnskej verejnej doprave vyhlásila, že islamský a pravicový extrémizmus zostáva „najväčšou hrozbou“ pre Britániu. TASR o tom píše podľa správy agentúry DPA.
Štyria samovražední atentátnici 7. júla 2005 zaútočili na dopravnú sieť britského hlavného mesta a v troch vlakoch londýnskeho metra a autobuse zabili 52 ľudí a zranili ďalších viac ako 770.
Po nich nasledovala séria ďalších pokusov o bombové útoky
Pri pátraní po podozrivých polícia zastrelila na stanici metra nevinného muža Jeana Charlesa de Menezesa. V článku pre Sunday Mirror Cooperová pripomenula, že „program boja proti radikalizácii Prevent sa stal dôležitejším ako kedykoľvek predtým“. Islamský extrémistický terorizmus zostáva podľa jej slov najväčšou hrozbou, nasledovaný terorizmom extrémnej pravice.
„Čelíme však aj hrozbám zo strany nepriateľských štátov, závažnej organizovanej zločinnosti, kybernetických zločincov a nárastu počtu jednotlivcov radikalizovaných online,“ dodala.
Zákon o terorizme (ochrana priestorov) z roku 2025, známy aj ako Martynov zákon, zaväzuje organizátorov podujatí s očakávanou účasťou 200 a viac ľudí, aby sa pripravili na možnosť teroristického útoku. V prípade očakávanej účasti nad 800 ľudí musia znížiť zraniteľnosť napríklad kamerovými systémami, prehliadkami batožiny alebo kontrolou vozidiel.
Kampaň za sprísnenie zákona viedla mama Martyna Hetta, Figen Murrayová. Jej syn bol medzi 22 ľuďmi, ktorí zomreli pri bombovom útoku v Manchester Arene v máji 2017 počas koncertu Ariany Grande.