"Vladimír, kedykoľvek mi zavolaj." Tvorca ruskej diplomacie opísal, ako sa Trump líška Putinovi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TV JOJ
MOSKVA / Americký prezident Donald Trump telefonoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Podľa poradcu Kremľa Jurija Ušakova bol rozhovor veľmi príjemný a ani jedna strana nechcela hovor ukončiť. Rozchádzajú sa však tvrdenia o tom, či sa lídri dohodli na začatí rokovaní o prímerí na Ukrajine.
Príjemný telefonát a ochota opätovne sa spojiť
"Vladimír, môžeš mi kedykoľvek zdvihnúť telefón a zavolať, rád ti odpoviem a pobavím sa s tebou," citoval Ušakov Trumpove slová počas telefonátu, ktorý sa mal týkať možného prímeria vo vojne na Ukrajine. Informáciu priniesol prokremeľský novinár Pavel Zarubin z televízie Rossija-1 prostredníctvom svojho Telegramu, kde zverejnil audionahrávku. Ide o jedného z dvorných novinárov Vladimíra Putina. Audionahrávka sa dostala na verejnosť deň po tom, ako Trump označil Putina za šialenca a nechal sa počuť, že uvažuje nad uvalením ďalších sankcií proti Moskve.
Rozporuplné informácie o prímerí
Podľa ruskej nezávislej webovej stránky Meduza Ušakov uviedol, že prezidenti síce diskutovali o vojne na Ukrajine, ale konkrétny plán rokovaní o prímerí nebol stanovený. To je v kontraste s Trumpovým vyjadrením na sociálnej sieti Truth Social, kde tvrdil, že rokovania začnú "okamžite."
Rusko vidí v USA dôležitého partnera
Ušakov tiež prezradil, že Trump mal Putinovi povedať, že Rusko považuje za "jedného z najdôležitejších partnerov Spojených štátov, keď sa konflikt na Ukrajine nejakým spôsobom vyrieši." Diskusia sa dotkla aj možného osobného stretnutia, ktoré by malo byť "dôkladne pripravené."
„Poviem vám, že je veľmi vzácne vidieť takto dlhú konverzáciu, počas ktorej ani jeden prezident nechce hovor ukončiť a položiť telefón,“ dodal Ušakov.
Trump si hovor pochvaľuje, Zelenskyj odmieta ruské požiadavky
Trump svoj rozhovor s Putinom označil za veľmi dobrý. "Práve som ukončil dvojhodinový hovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Myslím si, že prebehol veľmi dobre. Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a, čo je dôležitejšie, o ukončení vojny," napísal na sociálnej sieti Truth Social.
Na druhej strane, Rusko požaduje, aby Ukrajina stiahla svoje vojská z Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktoré sú čiastočne okupované ruskými silami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tieto požiadavky odmieta a zdôrazňuje, že obrana suverenity a územnej celistvosti je ústavnou povinnosťou.
Trump si konečne uvedomil, že Putin mu o ochote rokovať klame
Americký prezident Donald Trump si podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona konečne uvedomil, že ruský líder Vladimir Putin mu klame. Ako informuje spravodajský web Ukrajinská pravda, Macron to povedal pre francúzsku televíznu a rozhlasovú spravodajskú sieť BFMTV.
„Verím, že prezident Trump si uvedomil, že mu prezident Putin klamal, keď mu povedal, že je pripravený na mier,“ zdôraznil Macron a vyzval na čo najdlhšie prímerie. „Nemôžete tvrdiť, že ste pripravení na rokovania, a zároveň podnikať útoky. Takáto rétorika demonštruje neúprimnosť akýchkoľvek vyhlásení o dialógu,“ dodal Macron.
Trump 25. mája odsúdil najnovšie útoky Ruska na Ukrajinu a povedal, že zvažuje uvalenie ďalších sankcií proti Moskve.