Ukrajinský Perečín rýchlo rastie, prácu bude ponúkať aj Slovákom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEREČÍN / Ruské útoky na Ukrajinu pokračujú a tamojšie veľké firmy sa sťahujú na západ krajiny. Útočisko našli v mestách pri našej hranici, developerské projekty sú tam v plnom prúde a priemysel sa rastie. Prácu tam chcú dokonca ponúknuť aj Slovákom.
Iba pár kilometrov od Slovenska, v ukrajinskom Perečíne doznieva siréna. Následky ruskej agresie tu pociťujú trochu inak, ako v častiach krajiny, kam dopadajú rakety. Mesto sa totiž stalo domovom pre odídencov z frontových oblastí.
"Prisťahovala som sa do Zakarpatska z Bachmutu, celé mesto je tam zbombardované, moje plány sú preč, tu som začala odznova, " objasňuje Tatiana Savchenko.
Zvýšenie obyvateľstva o tri tisíc
V Perečínskej oblasti žilo pred vojnou 12-tisíc ľudí, teraz, po vyše 3 rokoch ich počet vzrástol o tri tisícky. Tatiana Savchenko tam dnes dohliada na výstavbu bytov. Sú určené pre zamestnancov priemyselného parku, ktorý sa tu rozrastá.
"Za jediný rok sme dokázali postaviť celý tento bytový komplex. Skladá sa z 13 budov, je tu 126 bytov, určených pre zamestnancov nášho priemyselného parku, " pokračuje Tatiana.
O oblasť majú záujem strategickí investori
Do priemyselného parku v Perečíne sa už nasťahovala firma z Kramatorska. A primátor dodáva, že záujem majú aj ďalší strategickí investori.
"Počas posledných dvoch rokov sme v meste vytvorili vyše 2000 nových pracovných miest, " hovorí primátor Perečína Ivan Pohoriljak. Ďalších 1500 chcú vytvoriť do jedného roka.
"Uvažuje sa aj o tom, že prácu ponúknu aj Slovákom z druhej strany hranice, " vyjadruje sa ambasádor Zakarpatska na Slovensku Eduard Buraš.
"Sme od Slovenska iba 20 kilometrov od hraničných priechodov. My sme už otvorili tému, že Slováci u nás môžu pracovať. Ak budú kvalifikovaní na určitú pozíciu, zarobia 1000 dolárov a vyššie, " pokračuje primátor Perečína.
Nakrúcať priamo v priestoroch firmy nemôžeme z bezpečnostných dôvodov, ide o spoločnosť, ktorá vyrába veterné turbíny.
"My sme jednoducho prijali ľudí z východnej Ukrajiny, ktorí stratili všetko a dnes aj vďaka nim naše mesto takto dokáže rásť, " ďalej primátor Perečína.
"V súvislosti s pracovnými ponukami prídu napríklad aj do pohraničných oblastí do Sobraniec, Sniny alebo Uble, " dodáva Eduard Buraš.
Na Ukrajine je totiž čoraz častejším problémom pracovná sila – najmä v stavebníctve, či v strojárstve. Mužom v brannom veku prichádzajú povolávacie rozkazy na nástup do armády. Podľa ambasádora Zakarpatska na Slovensku v chýba v tejto oblasti mužská pracovná sila.
Využitie ukrajinského pohraničia
Otázkou zostáva, či Slovensko dokáže a či vôbec bude chcieť potenciál ukrajinského pohraničia využiť.
"Šanca obnoviť Ukrajinu, je zároveň šanca pre Slovenskú republiku, notabene pre regióny na východnom Slovensku, " upozorňuje politológ Jozef Lenč.
"Z pohľadu toho , ako sa my k tomu venujeme, tak ten vlak nám uniká a tie vagóny, ktoré sú poloprázdne a ešte je tam miesto aj pre nás tak by sme nemali zmeškať, " ukončuje Eduard Buraš.