Už aj Litva odstúpila od dohovoru. Nič jej nebráni v zamínovaní hraníc s Ruskom a Bieloruskom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Už aj Litva odstúpila od Ottawského dohovoru
LITVA / Litovský parlament dnes schválil odstúpenie od Ottawského dohovoru, ktorý zakazuje protipechotné míny. Litva tak chce posilniť svoju obranu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine, informovala agentúra AFP.
Z rovnakého dôvodu už v marci oznámili úmysel od tohto dohovoru odstúpiť aj Poľsko, Estónsko a Lotyšsko, ktorého parlament krok schválil v polovici minulého mesiaca. V apríli rovnaký úmysel podľa AFP oznámilo aj Fínsko.
"Je to oficiálne: Litva odstupuje od Ottawského dohovoru, "oznámila litovská ministerka obrany Dovilé Šakalienéová na sociálnej sieti X. Dodala, že to bolo "ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie", a uviedla, že sa jej krajina už pripravuje "na výrobu a obstarávanie mín". Odstúpenie podľa agentúry AFP vstúpi do platnosti o šesť mesiacov.
Celkovo za rozhodnutie hlasovalo 107 poslancov a traja sa zdržali hlasovania. Nikto nehlasoval proti.
Ottawský dohovor zakazuje použitie, skladovanie, výrobu a prevod protipechotných mín a do platnosti vstúpil v roku 1999. Ratifikovalo ju na 160 krajín vrátane Česka. Napríklad Spojené štáty, Rusko alebo Čína tak však neurobili.
Pred odstupovaním od tohto dohovoru varovala tento rok vo februári Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín (ICBL), podľa ktorej Ottawský dohovor pomohol zachrániť nespočetné množstvo životov. Protipechotné míny boli zakázané, pretože sú zo svojej podstaty nehumánne a nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami, uviedla ICBL. Dodala, že ničivý dopad týchto zbraní na nevinných civilistov ďaleko prevyšuje ich obmedzenú vojenskú užitočnosť.