Na Námestí svätého Petra vo Vatikáne sa konal pohreb pápeža Františka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VATIKÁN / V sobotu (26.4.) o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka. Po pohrebnom obrade a svätej omši bude rakva s telom pápeža presunutá do šesť kilometrov vzdialenej Baziliky Panny Márie Väčšej, kde bude pochovaný, informuje TASR.
Veriaci sa prišli rozlúčiť
Vstupy na Námestie sv. Petra otvorili o 5.30 h ráno, pričom pred každým z nich sa už počas noci vytvorili dlhé rady. 400-tisíc ľudí prišlo dnes podľa talianskeho ministra vnútra na pohreb pápeža Františka.
Ďalšie desaťtisíce veriacich budú podľa očakávania lemovať šesťkilometrovú trasu cez centrum Ríma až k Bazilike Panny Márie Väčšej, kde bude pápež v súlade so svojím prianím pochovaný. So zosnulým pápežom sa v Bazilike sv. Petra od stredy rozlúčilo približne 250.000 veriacich, čo je ešte viac, než sa očakávalo, dodal Vatikán.
Akt pochovania bude súkromný
František bude prvým pápežom po viac než 100 rokoch, ktorého nepochovajú v Bazilike svätého Petra. Namiesto toho si za miesto svojho posledného odpočinku vybral Baziliku Panny Márie Väčšej, kam sa pohrebný sprievod s jeho rakvou presunie po pohrebe. Pohrebný obrad bude viesť dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re.
"Obrad aj svätá omša sa začnú naraz, obrady sa začnú vo svätej omši a budú pokračovať ďalej po jej skončení,“ vysvetlil predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Uloženie pozostatkov pápeža v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej už nebude verejné. Akt pochovania bude súkromný. "Pred zapečatením truhly sú do rakvy pápeža zosnulého vložené mince a medaily, ktoré boli vyrazené počas jeho pontifikátu, takisto krátky súpis jeho pontifikátu, stručná charakteristika a tiež tzv. pálium, ktoré ho definuje ako duchovného pastiera,“ priblížila hovorkyňa KBS.
František bude ôsmym pápežom pochovaným v Bazilike Panny Márie Väčšej. Podľa portálu Catholic News Agency sú v nej uložení aj pápeži Honorius III., Mikuláš IV., Pius V., Sixtus V. Klement VIII., Pavol V. a Klement IX. Okrem pápežov je v bazilike pochovaný aj jeden z najvýznamnejších talianskych sochárov Gian Lorenzo Bernini. Nachádzajú sa v nej pozostatky apoštola Matúša a svätého Hieronyma.
František požiadal, aby jeho telo nebolo uložené do tradičných troch rakiev vyrobených z cyprusu, olova a duba. Namiesto toho je jeho telo umiestnené v drevenej rakve, ktorá je zvnútra pozinkovaná. Pápež má oblečené červené liturgické rúcho, mitru a pálium. Pochovaný bude v jednoduchom hrobe označenom nápisom Franciscus (František v latinčine).
Na pohrebe sa očakáva účasť desiatok hláv štátov a viac ako 100 zahraničných delegácií. Prítomní budú prezidenti USA, Argentíny, Brazílie alebo Francúzska, ako aj monarchovia zo Španielska, Švédska alebo Belgicka. Do Vatikánu tiež dorazia premiéri, ministri, členovia kráľovských rodín i predstavitelia ostatných kresťanských cirkví a náboženstiev. Očakáva sa účasť desaťtisícov veriacich.
Sobotňajší pohreb budú sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia. Nasadené budú tisíce členov bezpečnostných zložiek. Nad Rímom bude vyhlásená bezletová zóna. V pohotovosti budú stíhačky Eurofighter, antidronový systém aj torpédoborec.
Na pohrebe budú reprezentovať Pellegrini a Blanár
Na pohrebe pápeža Františka na vatikánskom Námestí svätého Petra, sa zúčastní aj slovenská delegácia na čele s prezidentom Petrom Pellegrinim. Na poslednej rozlúčke s hlavou katolíckej cirkvi bude prítomný tiež minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ako aj slovenskí biskupi a kňazi, ktorých povedie košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Bernard Bober, informuje TASR.
Účasť na pohrebe prezident SR potvrdil ešte v utorok. Pellegrini vtedy uviedol, že bude spomínať na pápeža ako na dobrého človeka a tiež aj na jeho veľké gestá, ktoré za svoje pôsobenie dokázal spraviť. Premiér SR Robert Fico v stredu informoval, že Vládu SR by mal na pohrebe zastupovať minister zahraničných vecí Juraj Blanár.
Súčasťou slovenskej delegácie bude aj viacero slovenských cirkevných predstaviteľov. Okrem Bobera do Vatikánu podľa piatkového vyhlásenia KBS vycestuje deväť ďalších biskupov vrátané bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského, prešovského arcibiskupa metropolitu Jonáša Maxima, spišského biskupa Františka Trstenského a ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Františka Rábeka. Biskupi budú zároveň koncelebrovať pri zádušnej svätej omši.
Na príprave sobotňajšieho pohrebu sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi - Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.
Na Slovensku začne štátny smútok
V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard. Súkromné ani verejné podujatia štát podľa legislatívy nemôže zakázať. Vlajky na budovách verejnej správy by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa k nim vyvesuje len v niektorých prípadoch. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann.
Na pol žrde by sa mali spustiť všetky vlajky vlajkovej výzdoby samospráv, štátnych inštitúcií, štátu aj Európskej únie. "Ak je na budove inštalovaná štátna zástava alebo koruhva, ktoré sú pevne spojené so žrďou a nie je možné ich spustiť, tak sa pridáva čierna zástava, respektíve čierna koruhva. Čierna zástava sa umiestni z čelného pohľadu vpravo od štátnej zástavy. Ak sú k dispozícii iba dve zariadenia na vyvesenie zástavy, od vyvesenia inej zástavy sa upúšťa. Ak sú k dispozícii tri zariadenia, čierna zástava sa umiestňuje z čelného pohľadu celkom vpravo,“ vysvetlil Neumann. Dodal, že rovnaký postup platí aj pre vlajky, zástavy či koruhvy vo vnútri budov.