Jasno
20°
Bratislava
Cez šport k dobrodružstvu: Slovák predstieral, že je atlét, aby navštívil Severnú Kóreu
Zdielať na

Cez šport k dobrodružstvu: Slovák predstieral, že je atlét, aby navštívil Severnú Kóreu

PCHOJONGJANG/ BRATISLAVA / Čo vám ako prvé napadne pri Severnej Kórei? Asi to bude propaganda, totalita a veľké tajomno a tiež zákaz vstupu zahraničným turistom.

​​Slovákovi Michalovi sa to podarilo a do Severnej Kórey sa dostal ako člen medzinárodnej atletickej delegácie, aj keď sám sa za športovca nepovažuje.

Krajina povolila delegáciu amatérskych bežcov

"Väčšina z nás boli iba cestovatelia, ktorí sa chceli do Severnej Kórey pozrieť, " opisuje cestovateľ Michal Mikuláš. 

Ešte v marci krajina povolila amatérsku atletickú delegáciu zahraničných bežcov na polmaratón, ako hovorí Michal, miesta boli obsadené hneď na druhý deň.

"My sme tam tiež boli v spolupráci s jednou britskou cestovkou, " pokračuje Michal Mikuláš. 

Strávil tam päť dní

V Severnej Kórei strávil päť dní, videl však len to, čo mu ukázať chceli a ich pohyb bol značne obmedzený.

"Nemohli sme sa tam úplne voľne prechádzať do mesta. Počas celého tohto výletu vlastne privátny autobus privátneho šoféra a mali sme spolu aj domácich sprievodcov, " opäť Michal Mikuláš. 

Krajina bola zatvorená päť rokov

Po vypuknutí corona vírusu v roku 2020 sa krajina úplne uzavrela a pohyb turistov sa tak povediac zastavil.

"Severná Kórea je totalitárny režim. Zároveň súčasťou totalitárneho režimu je existencia ideológie, ktorá dominuje v štáte, " vyjadruje sa doc.Mgr. Lucia Húsenicová PhD. z Katedry bezpečnostných štúdií Univerzity Mateja Bela. 

"Ľudia boli pomerne ostýchaví.  Oni na nás, ľudí zo Západu nie sú zvyknutí, " dodáva Michal Mikuláš. 

Kontrola správ, informácií a občanov

V krajine tvrdou rukou vládne vodca Kim Čong un a jeho režim prísne kontroluje nielen správy, informácie, ale aj samotných občanov.

"Tie najtypickejšie turistické miesta, ktoré nám, samozrejme Severná Kórea chce ukázať a odprezentovať sa v tom najlepšom svetle. Sú prípady, že tí ľudia boli vybraní, ktorí sa stretli a rozprávali s tými zahraničnými hosťami, s turistami, s novinármi " pokračuje Lucia Húsenicová.

Žiadna politická opozícia

Všadeprítomná propaganda, kult osobnosti a majetok, ktorý patrí štátu.

"Na izbe sme mali šálky, tak sme si spravili kávu a potom sme išli s tou kávou na recepciu. Tú šálku sme tam na recepcii nechali. Naša sprievodkyňa za nami došla a lokálna nám hovorila, že volali z hotela, že na našej izbe zmizla šálka, či sme ju určite nechali na recepcii, pretože je to štátny majetok a tá šálka tam chýba, " popisuje situácie zo Severnej Kórey Michal Mikuláš. 

"Momentálne neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by existovala nejaká politická opozícia v severokórejskom politickom systéme, alebo že by vôbec niečo naznačovalo akúkoľvek možnosť zmeny režimu, " opäť Lucia Húsenicová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy