Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
ZÁZNAM: Richarda Sulíka prenasleduje tajomná Sasanka
Zdielať na

ZÁZNAM: Richarda Sulíka prenasleduje tajomná Sasanka

Predseda SaS Richard Sulík potvrdil, že sa v roku 2010 stýkal s podnikateľom Mariánom Kočnerom a vymieňal si s ním SMS-ky. Či mali rovnaké znenie ako tie, ktoré cituje dokument s názvom Sasanka, si Sulík nepamätá. Ich obsah však nespochybnil.

Dokument Sasanka s prepismi SMS-iek sa na internete objavil v noci zo štvrtka na piatok. Jeho autor je neznámy.

Kočner ako zdroj informácií

S Kočnerom sa Sulík podľa svojich slov stýkal preto, že to bol jeden z jeho zdrojov informácií o politike, vyše roka sa s ním však už nevidel a o všetkých stretnutiach informoval premiérku Ivetu Radičovú. "Pretože som vedel, že z tohto v budúcnosti môže byť nejaký problém,“ poznamenal. Sulík nevie, ako boli SMS-ky odchytené, ale zdôraznil, že hoci ich duch nasvedčuje, že sú autentické, neusvedčujú ho zo žiadnej kriminálnej činnosti.

Dúfa, že sa jedného dňa dozvie, odkiaľ prepisy pochádzajú a zvažuje ďalšie kroky. "To, že som odpočúvaný a sledovaný, to pre mňa nie je žiadna novina. Treba žiť tak, aby človek odpočúvaný a sledovaný mohol byť,“ povedal s tým, že záujem na zverejnení dokumentu mohli mať presluhujúci politici.

Financovanie SaS? Čisté...

Sulík odmieta tvrdenia priložené k prepisom SMS-iek. Líder liberálov pripomína, že nie SaS, ale poslanci za Smer-SD a SDKÚ-DS navrhli za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku a Jozefa Čentéša SaS navrhla po dohode s koaličnými partnermi. Bráni sa tiež tým, že SaS má najtransparentnejšie financovanie zo všetkých politických strán. Podčiarkol, že SaS vždy stála za premiérkou, a to aj v situáciách, keď sa za ňu nepostavila vlastná strana.

Sulík tiež odmieta, že by potreboval prostredníkov na organizáciu stretnutia s generálnym prokurátorom v záujme trestného stíhania poslanca Igora Matoviča. "SaS vždy presadzovala prístup ´padni komu padni´ a v prípade akýchkoľvek závažných podozrení strana trvala na dôslednom prešetrení.“

Byť na očiach je problém

Z prepisov krátkych správ vyplýva, že Sulík sa s Kočnerom pravidelne stretával a zhovárali sa o politickom vývoji. Začiatkom septembra mal podľa dokumentu Kočner Sulíkovi ponúknuť rady ako "zúspešniť" referendum. Sulík v októbri zasa Kočnerovi údajne napísal, že SaS do komisie na výber generálneho prokurátora nominovala ministra hospodárstva Juraja Miškova, KDH vtedajšieho podpredsedu parlamentu Pavla Hrušovského a SDKÚ-DS ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú.

V novembri Sulík Kočnerovi oznámil, že do volieb sa s ním nemôže stretnúť, lebo by mal problémy, ak by to zistili novinári a niekto ho odfotil. "Droba nevie, kde bývam... Takže Ťa nemá kto odfotiť," cituje dokument Kočnerovu reakciu. Sulík priznáva, že na utajení kontaktov s Kočnerom mal záujem, nepovedal však prečo. "Nechcel som byť s ním videný a hotovo,“ vyhlásil.

Štvrtého decembra, dva dni po tom, čo Dobroslavovi Trnkovi chýbal na znovuzvolenie za generálneho prokurátora jediný hlas, Sulík Kočnerovi napísal, že mu pošle na "recenziu" článok o voľbe generálneho prokurátora. Na Sulíkovom blogu sa takýto text objavil siedmeho decembra.

V hlavnej úlohe Matovič

V ďalšej časti sa píše, že Sulík sa cez Kočnera intenzívne snažil ovplyvniť Trnku, aby začal trestné stíhanie poslanca Igor Matoviča pre neoznámenie trestného činu korupcie. "Zámerom predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Richarda Sulíka bolo priviesť poslanca Igora Matoviča k politickej poslušnosti," tvrdí analytik.

V dodatku sa tiež uvádza, že Sulík sa pred najbližšími poradcami vyjadroval o premiérke Radičovej veľmi negatívne, sťažoval sa, že nedodržiava dohody a jej názory ovplyvňuje šéf jej poradcov Marián Balázs. Sulík sa podľa zdrojov autora v čase kauzy hayekovci zhováral s predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom o prípadnom nahradení Radičovej v premiérskom kresle ministrom financií a podpredsedom SDKÚ-DS Ivanom Miklošom.

"Začínajú sa stupňovať špinavé útoky proti SaS, tento pamflet je jedným z nich,“ povedal Sulík na tlačovej besede.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy