Oblačno
23°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Novým podpredsedom parlamentu bude Tibor Gašpar
Zdielať na

Novým podpredsedom parlamentu bude Tibor Gašpar

BRATISLAVA / Novým podpredsedom Národnej rady (NR) SR bude Tibor Gašpar (Smer-SD). Poslanci ho zvolili vo štvrtkovom hlasovaní. V tajnej voľbe ho podporilo 79 poslancov, 61 bolo proti, jeden hlas bol neplatný. Gašpar aktuálne zastáva aj post predsedu parlamentného brannobezpečnostného výboru. Jeho prípadný nástupca zatiaľ nie je známy. Miesto podpredsedu parlamentu sa uvoľnilo po Ľubošovi Blahovi zo Smeru-SD. Ten sa funkcie vzdal potom, ako ho zvolili do Európskeho parlamentu.

Poslanci odvolali šéfov výborov M. Šipoša a M. Kolíkovú

Parlament vo štvrtkovom hlasovaní odvolal z funkcie predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre pre verejnú správu a regionálny rozvoj Michala Šipoša (Slovensko, Za ľudí, KÚ) a predsedníčku Výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Máriu Kolíkovú (SaS). Návrhy na odvolanie podali koaliční poslanci. Oba návrhy podporilo 76 zo 79 hlasujúcich poslancov. Šipoš podľa navrhovateľov zneužil kompetenciu predsedu výboru a prerušil schôdze výborov, čím znemožnil jeho ďalšiu činnosť. Tvrdia, že zneužil pravidlá rokovania výboru na vlastnú obštrukciu. Jeho konanie považujú koaliční poslanci za účelové neprofesionálne konanie. 

Kolíková podľa koaličných poslancov postupovala nad rámec svojich kompetencií, keď svojvoľne a bez predchádzajúceho súhlasu výboru adresovala podnet Generálnej prokuratúre SR. Prekáža im tiež, že mala bezdôvodne zrušiť zasadnutie výboru a nezabezpečila jeho rokovanie. Kritizujú aj to, že Kolíková mala verejne spochybniť činnosť SIS.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy