Jasno
25°
Bratislava
Bohuslav
17.7.2024
Konečne! Jednodňová diaľničná známka sa zavádza už aj na Slovensku, ministerstvo ohlásilo termín
Zdielať na

Konečne! Jednodňová diaľničná známka sa zavádza už aj na Slovensku, ministerstvo ohlásilo termín

BRATISLAVA / Jednodňová diaľničná známka bude k dispozícii od 1. augusta 2024. Ministerstvo dopravy zavedie jednodňovú diaľničnú známku. K dispozícii bude od 1. augusta a jej cena bude 5,40 eur. Jednodňová známka bude platiť počas kalendárneho dňa, na ktorý bola zakúpená, nie 24 hodín od nákupu. Rovnako to funguje napríklad v Česku či Rakúsku. Okrem zavedenia jednodňovej známky schválil parlament aj zrušenie tzv. ročnej známky, namiesto ktorej zostane v ponuke už len 365-dňová. Tá platí rok od jej zakúpenia

Ministerstvo dopravy zavedie diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu (12. 6.) definitívne schválili. Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž nemá podľa rezortu dopravy popri existujúcej 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.

Vyššia miera flexibility

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice. Cieľom je vyššia miera flexibility pre motoristov pri užívaní spoplatnených úsekov ciest. Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a dostupná pre domácich i zahraničných motoristov. "Nová známka bude k dispozícii od 1. augusta a jej cena bude 5,40 eura," spresnilo Ministerstvo dopravy SR.

Novela upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky. "Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky," vysvetlil rezort.

Pozmeňovací návrh neschválili

Poslanci neschválili pozmeňovací návrh Júliusa Jakaba (hnutie Slovensko). Navrhoval možnosť úhrady diaľničnej známky aj formou zaplatenia pokuty za použitie diaľnice bez známky. Zaplatením pokuty by tak vodič získal aj ročnú diaľničnú známku. Spodná hranica pokuty by sa pritom zvýšila z 50 na 60 eur, čo je cena 365-dňovej diaľničnej známky.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy