Jasno
34°
Bratislava
Alojz
21.6.2024
Prezidentka Čaputová pricestovala na rozlúčkovú návštevu do Kyjeva
Zdielať na

Prezidentka Čaputová pricestovala na rozlúčkovú návštevu do Kyjeva

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (10.5) ráno pricestovala do Kyjeva na rozlúčkovú návštevu Ukrajiny. Položením kytice červených ruží k pamätníku Anjeli víťazstva si uctila pamiatku 118 obetí bojov pri obci Moščun, ktoré sa odohrali v prvých dňoch ruskej invázie.

Ide už o tretiu návštevu Čaputovej na Ukrajine od predvlaňajšej invázie Ruska do susednej krajiny. Mandát súčasnej prezidentky sa skončí v polovici júna. Hneď po príchode položila kvety k Pamätníku anjelov víťazstva v Moščune. Moščun, Buča, Irpiň a Hostomel sú miesta, na ktorých sa od začiatku Ruskej invázie najviac bojovalo. Ukrajinci odtiaľ dokázali vytlačiť Rusov už po pätnástich dňoch.

"Prišla som do krajiny, v ktorej je vojna, ťažká situácia a obrovské ľudské utrpenie. Moja rozlúčková návšteva je aj príležitosťou sprostredkovať toto posolstvo k nám domov. Zároveň som rada, že sem môžem priniesť dobré správy zo Slovenska, ktoré sa týkajú pomoci Ukrajine," uviedla Čaputová. Slovenskej občianskej zbierke na nákup munície pre Ukrajinu sa podarilo získať prvé štyri milióny eur, ktoré sa použijú na obstaranie delostreleckých nábojov, ktorých má ukrajinská armáda nedostatok. Čaputová na rozdiel od terajšej slovenskej vlády premiéra Roberta Fica podporuje poskytovanie vojenskej pomoci krajine, ktorá sa stále bráni ruskej ozbrojenej agresii. Ficov kabinet po nástupe do úradu vlani na jeseň dodávky vojenského materiálu na Ukrajinu zo štátnych zásob zastavil.

Sériu rozlúčkových návštev začala Čaputová už skôr. Jej posledná cesta vo funkcii prezidentky povedie symbolicky do Česka, kam príde v poslednom týždni pred koncom mandátu. V prezidentskom úrade ju vystrieda Peter Pellegrini, ktorý z pozície predsedu parlamentu a vládnej strany Hlas-sociálna demokracia v aprílovom rozhodujúcom kole priamej voľby hlavy štátu porazil diplomata Ivana Korčoka. Čaputová sa o znovuzvolenie neuchádzala.

Čaputová dostala v Kyjeve od Zelenského najvyššie ukrajinské štátne vyznamenanie

Po schôdzke si Čaputová prebrala z rúk Zelenského najvyššie ukrajinské štátne vyznamenanie Rad Jaroslava Múdreho 1. stupňa. Ukrajinskému prezidentovi zase udelila slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža 1. triedy. 

Čaputová pripomenula, že za uplynulých päť rokov v prezidentskom úrade navštívila Kyjev štyrikrát. Súčasnú cestu podľa svojich slov považuje za možnosť rozlúčiť sa s prezidentom Zelenským. "Naše prezidentské mandáty i politické príbehy začali približne v rovnakej dobe. Za ten čas sme mali možnosť sa zblížiť, veľa sa rozprávať a vzájomne sa počúvať. Zo vzťahu oficiálneho sa stal priateľský a ja som za to vďačná," spomenula prezidentka SR na Facebooku. Zelenského vníma ako lídra krajiny, ktorá bráni svoju budúcnosť a právo o nej samostatne rozhodovať. Ukrajinský prezident podľa nej zase bráni "princípy a pravidlá, ktoré zaručili európskemu kontinentu desaťročia mieru a ktoré dnes Ruská federácia v jeho krajine tak flagrantne pošliapava".

Nový Ruský útok v smere na Charkov prišiel v čase, kedy bola prezidentka v Kyjeve

Ukrajinskí analytici upozorňujú, že môže ísť o zastierací manéver a skutočným cieľom útokov Ruska môže byť práve Kyjev.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy