Jasno
16°
Bratislava
Estera
12.4.2024
Prezidentka si vyžiada zmenu štatútu SIS: Potrebujem čas, aby som nomináciu vyhodnotila, tvrdí
Zdielať na

Prezidentka si vyžiada zmenu štatútu SIS: Potrebujem čas, aby som nomináciu vyhodnotila, tvrdí

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Prezidentka SR Zuzana Čaputová si vyžiada zmenu štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorej sa vo štvrtok (22. 2.) venovala vláda. Podľa toho bude následne reagovať.

Hlava štátu zatiaľ nepovedala, či si predvolá aj námestníka SIS povereného jej riadením. Vyplýva to z jej vyjadrenia pre médiá. "O zmene štatútu som sa dozvedela vo štvrtok z medializovaných informácií, štatút si, samozrejme, vyžiadam. Zatiaľ neviem žiadne podrobnosti o tom, aké zmeny vláda v tomto smere plánuje," reagovala hlava štátu. Nechcela reagovať na hypotézy o možnej zmene vedenia SIS bez zapojenia prezidenta krajiny cez zmenu poverenia námestníka.

Ak by malo dôjsť k zmene právnej úpravy tak, že by prezident nemenoval riaditeľa SIS, podľa Čaputovej by to mohlo byť v rozpore s Ústavou SR. Podčiarkla, že priamo ústava zveruje hlave štátu kompetenciu menovať riaditeľa tajnej služby. Ďalej uviedla, že vláde trvalo štyri mesiace, kým jej vôbec ponúkli kandidáta, a že aj hlava štátu potrebuje podľa judikatúry ÚS riadny čas, aby mohla nomináciu vyhodnotiť. 

Prezidentka vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu

Hlava štátu podotkla, že novela už bola podpísaná všetkými troma najvyššími ústavnými činiteľmi a stále nie je zverejnená. Skonštatovala, že doteraz sa podľa štatistík zákony prijímané v skrátenom legislatívnom konaní zvykli zverejňovať zhruba za dva dni. Uviedla, že Ústavnému súdu SR podľa jej názoru nebráni samotné nezverejnenie v zbierke zákonov, aby rozhodol v otázke pozastavenia účinnosti novely. "Argumentácia k tomu je aj súčasťou môjho podania," povedala.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy