Oblačno
24°
Bratislava
Iveta
27.5.2024
500 eur za hlas? Únia Rómov podáva na Matoviča trestné oznámenie
Zdielať na

500 eur za hlas? Únia Rómov podáva na Matoviča trestné oznámenie

PREŠOV / Občianske združenie Únia Rómov na Slovensku podalo trestné oznámenie na prešovskej krajskej prokuratúre v súvislosti s 500-eurovým príspevkom za účasť vo voľbách. Zároveň vyzvala Igora Matoviča (hnutie Slovensko), aby dodržal sľub voči Rómom. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda únie František Tanko, Rómovia boli oklamaní.

Obyčajní ľudia, dnes hnutie Slovensko, vo veľkom kampaňovalo práve v osadách. Všetci štyria kandidáti z platformy Pačivale Roma sa prekrúžkovali do parlamentu a Igorovi Matovičovi to prinieslo desiatky tisíc hlasov. Šéf Únie Rómov podal na krajskej prokuratúre v Prešove trestné oznámenie. Podľa Petra Polláka ml. sa s tým, že by boli ich voliči oklamaní, nestretli. Za úspechom hnutia vidí to, že Rómovia volili Rómov. 

"My sme tú možnosť vstúpiť do vlády nemali. Tým činom sme nemohli splniť 500 eur, Pellegrini do vlády vstúpil a podviedol dôchodcov o 200 miliónov, čo im nevyplatil," komentoval Igor Matovič. Matovič aj Pollák ml. navyše tvrdia, že Tankovo združenie je pochybné, pričom spolupracuje so Smerom. 

"V tieto dni nás kontaktovalo množstvo obyvateľov rómskych osád s problémom, ktorý je dôsledkom sľubov Matoviča a rodiny poslancov Pollákovcov. Je to sľub, že ak im dajú vo voľbách hlas, dostanú 500 eur. Ľudia, ktorí im uverili, si požičali peniaze od úžerníkov a teraz sú vo veľkých osobných problémoch. Matovič a Pollákovci hrubo vedome oklamali a zneužili chudobných Rómov. Vedeli, že nedokážu presne porozumieť ich zavádzajúcim sľubom a že vo vidine rýchleho a jednoduchého získania financií dostanú ich hlasy," povedal Tanko.

Verí, že príslušné orgány celú záležitosť vyšetria a zodpovedné osoby zoberú na zodpovednosť. Zároveň vyzval kompetentných na stretnutie a okamžité jednanie o riešeniach nahromadených problémov. Napriek tvrdeniam Matoviča sa s reakciou Únie Rómov na Slovensku stotožňuje splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexander Daško, podľa ktorého je volebný úspech hnutia v rómskej komunite mimoriadne podozrivý.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy