Zatiahnuté
11°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
ZMOS žiada od vlády pol miliardy eur. Peniaze by išli na fungovanie samospráv
Zdielať na

ZMOS žiada od vlády pol miliardy eur. Peniaze by išli na fungovanie samospráv

Zdroj: TASR

BRATISLAVA / Zástupcovia miest a obcí Slovenska rokujú v týchto dňoch vo Zvolene. Témou je rozpočet. Viaceré obce a mestá idú do rozpočtového provizória a avizujú krátenie výdavkov. Na bezproblémové fungovanie chýba samospráve viac ako pol miliardy eur. Žiadajú preto vládu o rokovanie a pomoc pri dofinancovaní. Bez pomoci ich čaká ťažký rok. Chýbajúce peniaze sa podľa zástupcov ZMOS-u nedajú vykryť ani zo zvýšených daní či poplatkov. Pri nedostatku financií budú mestá napríklad zatvárať plavárne i zimné štadióny.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada od vlády dofinancovať pol miliardy eur na to, aby samosprávy dokázali aj naďalej plniť svoje základné funkcie. Na tlačovej konferencii ZMOS vo Zvolene to v utorok povedal jeho predseda Jozef Božik. Dodal, že je to trištvrte miliardy eur, ktoré mestám a obciam zobrala bývalá vláda.

Ako ďalej uviedol, problémy slovenských miest a obcí narastajú, tento rok bol ťažký a nový bude podľa jeho slov ešte ťažší. "Situácia je vážna a vyhrotená a žiadame o spoluprácu. Uvedomujeme si však, že sme sa do nej nedostali pre rozhodnutia súčasnej vlády," objasnil. Dodal, že problém s financovaním miest a obcí je veľký. "Časť z nich ide do rozpočtového provizória, niektorí avizujú krátenie vo výdavkovej časti," spresnil.

Potvrdil, že ak sa s vládou ZMOS nedohodne, na Slovensku budú problémy, o ktorých už primátori a starostovia hovorili a hrozia opäť. Medzi opatrenia patria napríklad zatvorené plavárne i zimné štadióny. Ak by podľa jeho slov hrozilo, že samosprávy ostanú bez pomoci štátu, nebudú mať peniaze ani na škôlky či školské jedálne. "Kompenzácie, ktoré sme si dohodli pre tento rok, boli vo výške 228.000.000 eur. Stále nám však peniaze chýbajú," poznamenal s tým, že aj napriek zvyšovaniu miestnych poplatkov financie v mestách absentujú.

Zuzana Nebusová zo Sekcie marginalizovaných rómskych komunít ZMOS doplnila, že od súčasnej vlády žiada financovanie obcí v rámci projektu pre podporu komunít. "Problém nastal tým, že úrad vlády ako sprostredkovateľ programu, vyhovel žiadostiam pre miestne občianske služby len 275 obciam," informovala s tým, že ďalším 137 obciam nevyhovel. Od súčasnej vlády tak žiada financie aj pre tieto obce.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy