Zatiahnuté
10°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
OSN: Ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe
Zdielať na

OSN: Ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe

DUBAJ / Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní. Informovala o tom Organizácia Spojených národov na klimatickom summite OSN COP28.

"Veci sa vyvíjajú tak rýchlo, že už celý mesiac pred koncom roka môžeme vyhlásiť, že rok 2023 je najhorúcejší rok zaznamenaný v dejinách ľudstva," povedal generálny tajomník OSN António Guterres prostredníctvom videokonferencie delegátom na COP28. Upozornil, že ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe.

Guterres svetových lídrov v Dubaji vyzval, aby sa zaviazali prijať prísne opatrenia na obmedzenie klimatickej zmeny - vrátane postupného vyradenia fosílnych palív a zvýšenia kapacity obnoviteľných zdrojov energie. "Potrebujeme, aby lídri na COP28 vypálili štartovací výstrel v pretekoch na udržanie limitu 1,5 stupňa pri živote," dodal.

Svetová meteorologická organizácia upozornila, že klimatický jav El Niňo môže zvyšovať teploty aj v budúcom roku. Záverečnú správu o stave klímy v roku 2023 má zverejniť v prvej polovici roka 2024. Summit COP28 otvoril egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedal vlaňajšiemu COP27 v Egypte. Účastníkov vyzval na chvíľku ticha s cieľom uctiť si všetkých civilistov zabitých počas vojny v pásme Gazy. Šukrí následne predsedníctvo odovzdal SAE.

V pozitívny krok v prvý deň tejto klimatickej konferencie sa delegáti zhodli, že fond na pomoc krajinám zasiahnutým klimatickými zmenami môže začať rozdávať peniaze. Tento fond bude smerovať peniaze do krajín, ktoré boli vážne postihnuté klimatickými katastrofami. Podľa prezidenta COP28 Sultána al-Jabera je to niečo, čo rozvojové krajiny dlho hľadajú a je to „pozitívny signál dynamiky“.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy