Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia
Zdielať na

Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia

BRATISLAVA / Ministerstvo zdravotníctva zruší platnosť usmernenia k zmene pohlavia u transrodových ľudí. Rezort zdravotníctva tak robí na žiadosť koaličného partnera - strany SNS. Odborné usmernenie malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí, ktoré na Slovensku podľa odborníkov meškalo celé desaťročia, v iných európskych štátoch to už dávno funguje.

"Ministerstvo zdravotníctva SR na žiadosť koaličného partnera SNS zruší platnosť odborného usmernenia na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti k zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike," uviedol rezort s tým, že k zrušeniu pristúpi v záujme deklarovania stability vládnej koalície. Problematiku chce komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Vyhláška nie je v súlade s programom SNS

Platnosť spomínaného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí, ministerstvo pozastavilo v júni 2022. Obnoviť sa mala uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odobril tesne pred marcovým odchodom z rezortu.

Predseda SNS Andrej Danko to označil za ústretový krok rezortu zdravotníctva, hovorí o kompromise. "Politika je o kompromisoch. Tá vyhláška bola nešťastná a nie je v súlade s naším programom alebo politickým bojom," uviedol a poďakoval sa rezortu. Zároveň hovorí aj o potrebe prehodnotiť stratifikáciu nemocníc.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy