Zatiahnuté
-3°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Pomoc obyvateľom postihnutým zemetrasením - okrem peňazí aj pracovná sila
Zdielať na

Pomoc obyvateľom postihnutým zemetrasením - okrem peňazí aj pracovná sila

BRATISLAVA / Zemetrasením postihnuté obce ešte donedávna kritizovali vládu za nedostatočnú pomoc. Práve teraz však prichádza očakávaná reakcia - okrem peňazí aj pracovná sila. V obciach pomôžu dlhodobo nezamestnaní, pri búraní domov budú asistovať hasiči zo záchrannej brigády a s mimoriadnou výzvou prišiel aj envirorezort.

Rezort práce doposiaľ vyplatil viac ako 1,2 milióna eur

Do dnešného dňa vyplatilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) na humanitárnej pomoci pre obyvateľov a obce postihnuté zemetrasením na východnom Slovensku 1,2 milióna eur. Informoval o tom v pondelok 20. novembra šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD) s tým, že v tejto pomoci bude ministerstvo pokračovať, pretože žiadosti stále pribúdajú.

Preplatených bolo doteraz viac ako 1000 individuálnych žiadostí za domácnosti. Táto pomoc je vo výške maximálne 800 eur. "Zároveň už bola vyplatená 31 obciam humanitárna pomoc vo výške 15 tisíc eur na každú jednu obec," vyčíslil Tomáš. Upozornil, že tieto prostriedky musia obce použiť pre svojich obyvateľov a väčšina sa použije na stavebný materiál.

Pomáhať budú aj nezamestnaní

​Ministerstvo práce spustilo aj špeciálny projekt podpory obcí postihnutých zemetrasením. Na jeho základe a po požiadavke jednotlivých obcí vyšle ústredie práce do postihnutých oblastí nezamestnaných ľudí, ktorí im môžu pomáhať v teréne. "Ministerstvo práce vyčlení na tento účel takmer 360 tisíc eur a preplácať bude 90 percent celkovej ceny práce z minimálnej mzdy týchto ľudí. Týchto ľudí zamestnajú obce, a preto budú mať aj 10-percentnú spoluúčasť na ich mzdách," priblížil Tomáš. Obce zatiaľ v rámci projektu požiadali o približne 60 ľudí z evidencie nezamestnaných a prví z nich nastúpia do práce od 1. decembra.

Mimoriadnu výzvu priniesol aj envirorezort

Ide o pomoc z Plánu obnovy s príspevkom až do výšky takmer 23 tisíc eur. Podmienky sú zjednodušené a ľuďom pri vypĺňaní dokladov pomôžu regionálne kancelárie a aj pracovníci samospráv. Opraviť si môžu praskliny aj poškodené strechy. "Minimálna požadovaná úspora primárnej energie, ktorá musí byť obnovou rodinného domu dosiahnutá bude na úrovni 25 percent. V predchádzajúcich výzvach musela byť vyššia ako 30 percent," uviedlo vo svojom stanovisku Ministerstvo životného prostredia SR.

Jedni budú opravovať, iní búrať

A kým jedni budú opravovať, iní musia svoje domovy zbúrať. A to nebude lacné. "Búracie práce, to je možno 1/4 z ceny nového domu," opísala poškodená Slávka Behunová. "Bola nám firma povedať, 30 až 50 tisíc. Uvidíme, ako sa zachová štát," doplnila poškodená Lucia Kuzmová.

Pripravení pomôcť sú príslušníci humenskej Záchrannej brigády s ťažkou technikou, vozidlami na odvoz sutín a pripravená je aj lezecká skupina. "Tam je väčší problém, čo s odpadom. Snažíme sa to riešiť mobilným drvičom odpadu, tu by sa ušetrilo. Ľudia pochopili, že väčšinou si musia pomôcť sami. Poisťovne pokryjú časť nákladov, trošku štát, ale ľudia musia priložiť ruku k dielu. Bez toho to nejde," priblížil Stanislav Rakar, starosta obce Nižná Sitnica.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy