Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Piatok nám ukázal, ako má jeseň vyzerať. Prekvapí nás víkend slnečnými lúčmi?
Zdielať na

Piatok nám ukázal, ako má jeseň vyzerať. Prekvapí nás víkend slnečnými lúčmi?

BRATISLAVA / Ciarán dorazil už aj k nám a SHMÚ vydal na piatok 3. novembra niekoľko výstrah. No zdá sa, že smršť sa vyzúrila v západnej Európe a k nám už prišla mierne vyčerpaná. Napriek tomu bolo v západnej časti územia veľmi nepríjemne – pršalo a fúkal búrlivý vietor. Už zajtra by zas malo byť pekne a na november príjemne teplo.

Piatok je ponurý, zamračený, daždivý. Jeseň ako má byť. Ale pred nami je víkend a zaslúžili by sme si trochu šťastia v podobe slnečných lúčov, čo poviete?
Piatok ešte skončí ako zamračený deň, na mnohých miestach s dažďom, lokálne aj intenzívnym, a s teplotou do 18 stupňov Celzia v tých najteplejších lokalitách.

Už vo štvrtok v noci sa na Slovensko dovalilo nepríjemné sychravé počasie. Ale z toho, čo sa dialo v západnej Európe, je to len slabší odvar. "To prúdenie sa prejavilo prostredníctvom nepríjemného vetra, ktorý na horách dosahoval aj 90 km/h," informoval Michal Hazlinger, meteorológ a hydrológ. Najskôr bláznivý vietor a potom sa pridal aj dážď a nízka oblačnosť. "Dopoludnia spadlo na krajnom západe vyše 35 litrov na štvorcový meter," dodal. Ešte len pár dní dozadu sme tu mali príjemné dušičkové babie leto. Živočíchy v prírode si to užívali a na lúkach sa na kvetoch popásali nielen včely, ale aj motýle. Nezvyčajného tvora nakrútila naša diváčka z okolia Nitry. Pripomína kolibríka a nie každý mal možnosť ho stretnúť. Išlo o motýľa s názvom lišaj marinkový. Tento motýľ k nám prilieta z juhu ako sťahovaví vtáci. Zimu a sychravé počasie však zvyčajne neprežije. 

Aké počasie nás čaká prvý víkendový deň?

Sobota v noci bude ešte stále zamračená, ale zrážky sa budú udržiavať najmä vo východnej polovici Slovenska. Na západe už sa bude oblačnosť zmenšovať. Do rána sa ochladí na 8 až 2 stupne Celzia a stále bude veterno. Prúdenie chladného vzduchu za studeným frontom pocítime v sobotu počas dňa. Oblakov bude málo, prevládať bude malá, len na severe a východe lokálne zväčšená oblačnosť. Teplota bude v intervale od 8 do 13 stupňov, na východe miestami ešte do 16. Na horách sa od výšky asi 1 400 metrov objaví sneh. Vietor bude pokojnejší ako v noci, a to do 20 km/h.

Situácia sa zmení v nedeľu

Opäť začne počasie u nás ovplyvňovať zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou nad Britániou, čo znamená, že opäť bude zamračená obloha, na mnohých miestach s dažďom. Denná teplota sa bude pohybovať od 7 na severe po 15 stupňov Celzia na juhovýchode. K večeru začnú zrážky ustávať a oblačnosť sa bude zmenšovať. Pozor opäť na silný vietor! Priemerná rýchlosť južného vetra bude do 40, v nárazoch okolo 60 km/h. Nad pásmom lesa opäť víchrica.

Ako sa obliecť v pondelok do práce či do školy?

Na začiatku budúceho týždňa bude opäť menej oblakov, zrážky sa budú vyskytovať výnimočne a sneh až vo vysokých horských polohách. Zostane nadpriemerne teplo. Pribudnú ale hmly, ktoré sa môžu udržať aj predpoludním, presne tak, ako sa spomína v novembrovej pranostike – Novembrové slnko na zem nedovidí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy