Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
PREHĽAD: Inflácia na Slovensku klesá. Na čom ušetríme a za čo si priplatíme?
Zdielať na

PREHĽAD: Inflácia na Slovensku klesá. Na čom ušetríme a za čo si priplatíme?

BRATISLAVA / Septembrová inflácia dosiahla v medziročnom porovnaní 8,2 percenta. Pokračovala tak v poklese oproti augustu, keď sa pohybovala na úrovni 8,9 percenta. Analytici vypočítali, že prudšiemu poklesu zabránilo medzimesačné zvýšenie cien ovplyvnené najmä tradičným septembrovým zdražovaním v školstve. To bolo tiež podporené pokračujúcim rastom cien benzínu a nafty, ako aj špecifických služieb. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Prehľad nárastu a poklesu cien nájdete v článku.

September bol lepší od augusta, ten od júla a júl od júna, a tak to ide od marca. Inflácia spomaľuje potom, čo dosahovala najvyššie hodnoty za posledných 20 rokov.

noviny.sk

Slovákov najviac trápia potraviny

Tie im ukrajujú z peňaženiek viac ako ľuďom na západe. Medziročne sú drahšie, ale medzimesačne to vyzerá oveľa lepšie."Medzimesačne zlacnelo 6 z 9 položiek," informuje Jana Morháčová, hovorkyňa Štatistického úradu SR.

Rast miezd stále zaobstáva za rastom cien

Platy by mali infláciu tromfnúť až v budúcom roku a návrat do nejakého normálu očakávajú ekonómovia až v 2025 či 2026. Aj keď pri turbulentných časoch posledných troch rokov sa nedá predikovať asi nič. Zatiaľ ale inflácia klesá a v septembri by možno šla aj pod osem percent, keby nebol začiatok školského roka.​

Medzimesačný vývoj ostatných cien – september 2023 v porovnaní s augustom 2023

Ceny tovarov a služieb v septembri v porovnaní s augustom vzrástli o 0,3 %, čo bol dôsledok zvyšovania cien v 8 z 12 hlavných sledovaných odborov (výdavkových skupinách domácností).

Najvýznamnejší vplyv malo zvýšenie cien:

  • V odbore vzdelávanie o 3,1 %. Na začiatku nového školského roka sa tak spotrebitelia museli vyrovnať najmä s vyššími cenami predprimárneho a primárneho vzdelávania, ale aj sekundárneho a jazykového vzdelávania.
  • V odbore doprava o 0,5 %, ktorý spôsobili najmä vyššie ceny pohonných látok o 1,2 %.

Medzimesačne vzrástli tiež ceny:

  • odevov a obuvi o 1,2 %,
  • v zdravotníctve ceny za služby zubných lekárov o 2,2 %,
  • významnejšie sa zdvihli aj ceny telekomunikačných služieb (2,6 %),
  • stravovania v jedálňach (1,8 %). 
  • ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, predovšetkým však piva a destilátov.

Potraviny: 

Ceny v odbore potraviny a nealko nápoje, ktorý má vo výdavkoch slovenských domácností druhú najväčšiu váhu, sa v súhrne medzimesačne nezmenili a platilo to aj pre ich zložku - skupinu Potraviny.

Vo väčšine spomedzi 9 potravinových skupín (tried) ceny klesli:

Medzimesačne zlacnela najmä zelenina o 2,3 %, ako aj mlieko, syry a vajcia o 0,5 % (ovplyvnené znížením cien syrov, jogurtov). V porovnaní s augustom klesli aj ceny ovocia, olejov a tukov. Naopak mierne vzrástli ceny chleba a obilnín, mäsa, a tiež cukru a cukroviniek.

noviny.sk

​Ceny sa medzimesačne nezmenili ani v najvýznamnejšej výdavkovej položke slovenských domácností, v odbore bývanie a energie.

Klesajúci trend zaznamenali iba 2 výdavkové skupiny:

  • rekreácia a kultúra,
  • rozličné tovary a služby.

Nižšie ceny ako v auguste mali organizované dovolenkové zájazdy, ako aj kancelárske a školské potreby alebo aj ceny osobnej starostlivosti.

Index spotrebiteľských cien sa v septembri oproti augustu zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,3 %, a v domácnostiach dôchodcov o 0,2 %.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy