Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Rovnaký problém, rôzne riešenia. Každý politik by verejné financie zachraňoval inak
Zdielať na

Rovnaký problém, rôzne riešenia. Každý politik by verejné financie zachraňoval inak

Zdroj: TV JOJ

BRATISLAVA / Verejné financie sú aktuálne vo veľkom riziku. Upozorňuje na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Očakáva preto od novej vlády, že ich dá čím skôr do poriadku. Optimálna konsolidácia verejných financií sa podľa premiéra už blíži k piatim percentám HDP. No aký bude konsolidačný balík, je otázne. Politici sa totiž v tejto nezhodujú a po voľbách ponúkajú rôzne riešenia.

"Verejné financie sú vo vysokom riziku. V súčasnosti je verejný dlh vysoký. Je nad všetkými hranicami ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Deficit aj v tomto roku odhadujeme okolo 7 až 8 miliárd ročne," uviedol Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Pritom k tomu treba ešte pripočítať aktuálny dlh Slovenska. Ten je ku koncu minulého roka 58 percent HDP, teda približne 65 miliárd eur. A očakávaný deficit je 6% HDP. Ozdravenie verejných financií je tak viac ako nutné a nová vláda sa tým bude musieť zaoberať. 

"Každé šieste euro, ktoré štát vyplatí napríklad na prídavkoch na deti alebo na mzde pre štátnych zamestnancov, si musíme požičať. Taký veľký rozdiel je medzi príjmami a výdavkami štátu. Takže my ideme teraz úplne opačným smerom," vysvetlil Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS.  Je to ale beh na dlhú trať. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že na konsolidáciu máme desať rokov. Inak sa môže stať to, že nám finančné trhy prestanú dôverovať a prestanú nám požičiavať v takých množstvách ako teraz.

Politici to vidia každý inak

"Nedovolíme urobiť rázne škrty v sociálnej oblasti, obedy zadarmo, detské prídavky, aj tie vlaky zadarmo musia zostať. To znamená, že budeme musieť šetriť," povedal Boris Kollár. Vyjadril sa aj predseda strany Hlas Peter Pellegrini: "Musíme náš dlh držať pod kontrolu. Som presvedčený, že pol percentná konsolidácia ročne, dokáže z dlhodobého hľadiska udržať náš dlh pod 60 percent. Slovensku z krátkodobého hľadiska nehrozí žiadny kolaps."

Robert Fico vidí riešenie v zavedení dane. "Stačí zaviesť 50 percentnú daň, pokiaľ ide o zisk bánk. Banky majú mať vyšší zisk ako miliardu. Máte hneď k dispozícii 500 miliónov. Po ďalšie to bude zachovaná solidarita bohatých s chudobnými." Michal Šimečka, predseda strany Progresívne Slovensko, apeluje na adresný spôsob pomoci: "Plošná pomoc či už proti inflácii alebo energopomoc, nie je udržateľná dlhodobo." Za úspešnými konsolidáciami podľa odborníka stojí hlavne škrtanie výdavkov.

I keď sa ekonómovia zhodujú, že na vyrovnaný rozpočet musíme nateraz zabudnúť, rezort financií scenár vyrovnaného rozpočtu predsa pripravuje. Aj tam by ale bola jedna skupina ľudí poškodená. "Kde tie úspory sú len na výdavkoch, tak aby sa pritom nemuseli meniť zákony. To znamená výraznú redukciu zamestnanosti v štátnej službe, čiže aj výrazný nárast celkovej nezamestnanosti na Slovensku," dodal Šuster.

Politici vidia riešenie aj vo veľkých investíciách aj zahraničného kapitálu

"Je to predovšetkým obrovská podpora verejných investícií so zapojením sektoru privátneho. To sú tie známe PPP projekty," tvrdí Fico. Pellegrini sa zameriava na regióny: "Je to predovšetkým obrovská podpora verejných investícii so zapojením sektoru prIvátneho. To sú tie známe PPP projekty." A Boris Kollár chce k nám dotiahnuť veľký finančný balík výstavbou nájomných bytov. "Ja rátam, že do 5 miliárd sa tu v priebehu pár rokov preinvestuje. A z toho drtivá väčšina skončí na účtoch našej štátnej pokladnice," dodal. K situácii sa vyjadril aj Michal Šimečka: "Máme stále aj 20 miliárd eur z EÚ a rôznych fondov. Čiže tých peňazí nie je málo, len ich treba veľmi dobre čerpať."

Ostáva nám dúfať, že po voľbách strany priznajú, že tá situácia je fakt kritická a nakoniec tie úsporné opatrenia príjmu, tvrdí analytik.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy