Skoro jasno
17°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Prvé migy sú už na Ukrajine. Robíme správnu vec, uviedol Naď
Zdielať na

Prvé migy sú už na Ukrajine. Robíme správnu vec, uviedol Naď

BRATISLAVA / Prvé štyri stíhacie lietadlá MiG-29 boli odovzdané ukrajinským ozbrojeným silám a už opustili územie Slovenskej republiky. Informoval o tom poverený minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti.

"Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa. Táto vláda bude naďalej pomáhať zachraňovať nevinné ľudské životy, nech sa ktokoľvek a z akýchkoľvek zištných alebo iných dôvodov hádže o zem. Robíme správnu vec, pretože je to Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu, je to Rusko, ktoré je na území Ukrajiny, a je to Rusko, ktoré keď stiahne vojakov, skončí sa vojna okamžite," napísal Naď.

Dodal, že presun realizovali ukrajinskí piloti, v koordinácii so slovenskými vzdušnými silami a ďalšími zložkami, ktoré zaisťovali bezpečnosť presunu či potrebnú dokumentáciu. K odovzdaniu ďalších lietadiel neplánuje rezort z operačných dôvodov poskytovať žiadne konkrétnosti. Avizuje, že po bezpečnom odovzdaní ukrajinskej strane ich presun ihneď potvrdí.

Slovensko by mohlo podporiť misiu pre Ukrajinu výcvikom i vyslaním 6 vojakov

​Slovenská republika by mohla vyslať do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu (EUMAM UA) do šiestich príslušníkov Ozbrojených síl SR. Pôobiť by mali na území členských štátov Európskej únie. Slovenskí vojaci a príslušníci Vojenskej polície by zároveň mohli na území SR poskytovať výcvik príslušníkom Ozbrojených síl Ukrajiny. Vyplýva to z návrhu, ktorý Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Materiál musí odobriť vláda i parlament. "Účasť Slovenskej republiky v rámci EUMAM UA umožní rozšíriť a zosúladiť existujúce výcvikové iniciatívy členských štátov EÚ. Ozbrojené sily SR tak budú poskytovať výcvik ukrajinským ozbrojeným silám na území Slovenskej republiky v rámci misie EUMAM UA i za možnej účasti zahraničných partnerov. Súčasne sa príslušníci Ozbrojených síl SR zapoja do príslušných vojenských štruktúr na podporu EUMAM UA," načrtol rezort v materiáli.

​Cvičenia na Slovensku by sa mohli konať za prítomnosti vojakov z členských krajín EÚ, USA a Veľkej Británie. Zapojenie Slovenskej republiky do výcviku príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl je podľa ministerstva nielen jasnou podporou legitímne sa brániacej Ukrajiny, prejavom súdržnosti na úrovni EÚ, ale i investíciou do obnovy bezpečného prostredia na našej východnej hranici v budúcnosti.

​Cieľom EUMAM UA je naplniť urgentné požiadavky ukrajinských ozbrojených síl v oblasti výcviku a posilniť tak ich kapacity v boji za obnovenie teritoriálnej integrity Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. Trvanie misie sa zatiaľ plánuje do konca roku 2024. Aktuálne má za cieľ poskytnúť výcvik pre 30 000 ukrajinských vojakov. Finančné náklady spojené s poskytnutím výcviku ukrajinským ozbrojeným silám majú byť refundované prostredníctvom Európskeho mierového nástroja

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy