Skoro jasno
19°
Bratislava
Karolína
3.6.2023
Roky sa snaží získať slovenské občianstvo, no je tam háčik
Zdielať na

Roky sa snaží získať slovenské občianstvo, no je tam háčik

BRATISLAVA / 22-ročná Erika sa sa roky snaží získať slovenské štátne občianstvo. Jej otec je Slovák, a tak by ho mala získať automaticky. Lenže je tam jeden háčik.

Bráni jej v tom bilaterálna zmluva medzi Československou socialistickou republikou a Zväzom sovietskych socialistických republík. Štáty už síce neexistujú, ale zmluva je platná. Erika je od roku 2019 registrovaná ako Slovenka žijúca v zahraničí. "Pochádzam z Moskvy, ale môj otec je Slovák a mamina Ruska, takže podľa slovenských zákonov by som mala mať nárok na slovenské štátne občianstvo," uviedla Erika.

Erika hovorí po slovensky a najradšej trávi čas so svojou rodinou v Topoľčanoch. Roky sa snaží získať slovenské občianstvo, no stále neúspešne. "Nemám ho z takého dôvodu, že existuje medzinárodná zmluva medzi Československom a Sovietskym zväzom o zamedzení dvojitého občianstva. Tá zmluva je v rozpore s európskym dohovorom, s Ústavou Slovenskej republiky, so zákonmi SR. Podľa slovenských zákonov dieťa narodené občanovi SR by malo automaticky dostať občianstvo. A doteraz ho nemám," povedala Erika.

"Medzinárodná zmluva má vplyv na udeľovanie štátneho občianstva občanov oboch zmluvných strán. Táto bilaterálna zmluva je stále platná, nebola vypovedaná ani jednou zo zmluvných strán," uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva vnútra. Z tejto medzinárodnej zmluvy vyplýva to, že ak sa chce Erika stať slovenskou občiankou, musí byť prepustená zo štátneho zväzku druhej zmluvnej strany, čiže Ruskej federácie. "Udelenie štátneho občianstva SR štátnemu občanovi Ruskej federácie bez predloženia rozhodnutia o prepustení zo štátneho zväzku Ruskej federácie teda nie je možné. V prípade nedoloženia tohto dokladu je žiadosť správnym orgánom zamietnutá," doplnila Eliášová.

Erika sa po dokončení školy v Moskve rozhodla študovať v zahraničí. Do Ruska sa vrátiť nechce. O udelenie štátneho občianstva požiadala na okresnom úrade v Nitre v júli 2021. Podľa informácií rezortu vnútra je jej žiadosť v konaní a nebolo o nej zatiaľ rozhodnuté, a preto doteraz nebola vyzvaná na doloženie dokladu o prepustení z domovského štátu. "Už som skúšala aj písať do kancelárie prezidenta SR, do Európskej komisie a nikto mi s tým nevie poradiť, nechcú sa s tým radšej zaoberať. Určite by som sa chcela presťahovať na Slovensko, ale ako Slovenska, nie ako cudzinec," uzavrela Erika.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy