Zatiahnuté
15°
Bratislava
Norbert
6.6.2023
OĽANO chce zrušiť posledné rozhodnutia Lengvarského, vrátane transrodového štandardu
Zdielať na

OĽANO chce zrušiť posledné rozhodnutia Lengvarského, vrátane transrodového štandardu

BRATISLAVA / Posledné rozhodnutia už bývalého ministra zdravotníctva zrejme neostanú v platnosti. Hnutie OĽaNO je totiž rozhodnuté okamžite konať a posledné podpisy Vladimíra Lengvarského chce v čo najskoršom čase zmiesť zo stola. Podľa Branislava Gröhlinga z SaS, čo sa týka nemocníc OĽANO klame a v prípade zrušenia rozhodnutia v prospech transrodových ľudí to bude krok späť.

"Je v pláne urobiť audit tých rozhodnutí, ktoré boli na poslednú chvíľu urobené. Všetko, čo bolo podpísané tak, že sa o tom nevedelo, by malo byť vyhodnotené, prehodnotené a zrušené," uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš považuje posledné rozhodnutie exministra Vladimíra Lengvarského pred odchodom za podraz. Ide najmä o zoznam nemocníc, ktoré majú získať peniaze z plánu obnovy, ale aj schválený štandard pre transrodových ľudí.

"Tak sa to v slušnej spoločnosti nerobí, že vy už viete, že odchádzate a narýchlo, narýchlo niečo popodpisujete. Toto nie je korektné," tvrdí Šipoš. 

Čo sa týka prerozdelenia peňazí pre nemocnice SaS-kár Branislav Gröhling to vidí inak. "Ja sa pýtam, že kde tie zmluvy sú, lebo doteraz nie sú zverejnené v rámci centrálneho registra. Nikto ich nevidel. Ja som presvedčený, že žiadne zmluvy pán Lengvarský nepodpísal. Zasadala iba odborná komisia. Čo je aj znamenie, že predstavitelia strany OĽANO klamú."

Bývalý šéf zdravotníctva sa ale nateraz odmlčal. Na obvinenia ani ďalšie kroky poverenej vlády nechce reagovať. Krátko po odchode od prezidentky to zhodnotil takto. "Prežil som toho veľa, ale v tomto nastavení, kedy je dehonestovaná práca mojich kolegov. A napriek tomu, že v pláne obnovy je naše ministerstvo premiantom, kedže vedie v počte uzatvorených a vyhlásených výziev, nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé," uviedol bývalý minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 

Čo sa týka naplnenia míľnikov plánu obnovy na rezorte zdravotníctva, problémy otvorenie priznala aj prezidentka. "Vieme o tom, že rezort je v krízovom riadení. Že podľa semaforu míľnikov plánu obnovy, tam na viacerých miestach svieti červená. To znamená, že naplnenie míľnikov je v sklze," uviedla przedentka SR Zuzana Čaputová>

Iná situácia je pri rozhodnutí o štandarde pre transrodových ľudí. Exminister schválil uznesenie, podľa ktorého by mohli podstúpiť tranzíciu a zapísať si do dokladov iné pohlavie, aj bez chirurgického zákroku."Pán minister to podpísal preto, lebo bol výrazný tlak zo strany odbornej verejnosti. Aby sme mali tieto postupy. Dlhodobo sme to žiadali všetci, aby sme týmto ľuďom vedeli pomôcť a uľahčiť im život," hovorí Gröhling. 

Aj toto rozhodnutie chce OĽaNO zrušiť. "Malo by to byť, čo najskôr," tvrdí Šipoš. "Ja mám tie informácie, že toto rozhodnutie bude zrušené tento týždeň. Nerozumiem tomu prečo," hovorí Gröhling. 

A stíhanie termínov plánu obnovy je podľa Branislava Gröhlinga z SaS problémom aj na rezorte školstva. Tvrdí, že nám stále hrozí, že prídeme o veľa peňazí. Preto by mal podľa neho odísť aj minister Ján Horecký. "Pretože tam prichádzame momentálne o 815 miliónov eur, za to že neplní jednotlivé míľniky v rámci ministerstva školstva. Takže neviem si predstaviť, že čo nasledujúce mesiace sa bude ešte diať," hovorí Gröhling.

Ministerstvo školstva na to nijako nezareagovalo. Otázne je však aj to, či nás čakajú ďalšie turbulencie a náhle odchody. "Akonáhle ten minister niečo fláka, chodí si po dovolenkách, nepočúva premiéra, nedodržuje dohody, nemalo by ho nič chváliť, ani to, že je vláda v poverení," tvrdí Šipoš. "Počkám si pár dní alebo týždňov, aby sme videli, či dochádza k náprave alebo nie. Ak by nedochádzalo k náprave, tak som pripravená vymenovať úradnícku vládu," uviedla Čaputová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy