Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Na jej meno vypísal lekár lieky, no nikdy u neho nebola. Poškodenej Simone mali predpísať tabletky na zrážanlivosť krvi
Zdielať na

Na jej meno vypísal lekár lieky, no nikdy u neho nebola. Poškodenej Simone mali predpísať tabletky na zrážanlivosť krvi

BRATISLAVA/KÚTY / S podvodmi ako by sa roztrhlo vrece. Nie tak dávno vám prišla SMS-ka o zrušení vášho bankového účtu. Ak ste ho chceli obnoviť, mali ste kliknúť na uvedený link. Na sociálnych sieťach v mene vašich priateľov vám prišla záhadná správa, na ktorú ste mali kliknúť a uviesť svoje prihlasovacie údaje. Najnovšie mala negatívnu skúsenosť aj pani Simona, ktorej odcudzili rodné číslo.

Predstavte si, že si stiahnete aplikáciu zdravotnej poisťovne a zistíte, že na vaše meno boli vydané lieky, o ktorých ste v živote nepočuli. To sa stalo pani Simone. "Stiahla som si aplikáciu od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a pozerala na databázy v liekoch a boli mi predpísané lieky na moje meno pánom doktorom z Kútov, kde som ja v živote nebola," povedala poškodená Simona. Podľa hovorkyni VšZP Evy Peterovej sa v reálnej praxi stretávajú s podobnými prípadmi. 

Celá situácia sa pani Simone nepozdávala a tak konala. "Mal mi predpísať lieky na zrážanlivosť krvi. Volala som pánovi doktorovi. Ten mi povedal, že nakoľko ma nemajú v databáze, tak sa také niečo nemohlo stať," doplnila poškodená. Dotyčná osoba si vybrala lieky ešte v deň, keď boli predpísané. "Dala som si tú námahu, išla som do Petržalky za lekárničkou. Tá mi povedala, že bolo to tam vybrané. Bol to rukou napísaný recept, ale vydali mu lieky aj napriek tomu, že sa dotyčný nepreukázal kartičkou poistenca," dodala. 

Osobne sme kontaktovali aj vedúcu lekárne v Petržalke, ktorá sa však k prípadu odmietla vyjadriť. Dovolať sme sa v čase ordinačných hodín snažili aj lekárovi, ktorý mal lieky predpísať, no nik nám nedvíhal. "Poistenci VšZP majú možnosť podať reklamáciu, podnet na prešetrenie prostredníctvom mobilnej aplikácie," vysvetlila Peterová. 

Preverením sa spravidla potvrdia dve skutočnosti. Buď ide o neúmyselné konanie zo strany lekára, keď napríklad uvedie nesprávne rodné číslo, lekáreň si to nevšimne a liek vydá. Alebo ide o úmyselné konanie zo strany pacientov, keď pozmenia alebo sfalšujú recept. Previniť sa ale môžu aj lekári, ak liek prepíšu na poistenca, ktorého vôbec neošetrili. "V každom prípade by som doporučovala kontaktovať aj políciu resp. podať trestné oznámenie, aby polícia začala tieto skutočnosti preverovať, pretože ide na prvé počutie o naplnenie skutkovej podstaty trestného činu," povedala rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. 

V dnešnej dobe sa lieky bez preukázania sa kartičkou poistenca nedajú vybrať. Teda, nemali by sa. Otázkou ostáva, odkiaľ mal dotyčný rodné číslo pani Simony. "Podávam trestné oznámenie, nakoľko mi lekárnička povedala ospravedlnenie s tým, že nakoľko majú veľa práce, tak sa stalo to, že sa dotyčný nepreukázal kartičkou a lieky sa mu vybrali," uzavrela poškodená Simona.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy