Mikuláš
6.12.2022
Prečo je vodič z Čadce vo väzbe a Dědeček nie? Rozhodnutie krajského súdu prekvapilo aj odborníkov
Zdielať na

Prečo je vodič z Čadce vo väzbe a Dědeček nie? Rozhodnutie krajského súdu prekvapilo aj odborníkov

BRATISLAVA / Zatiaľ čo opitý vodič z Čadce zatiaľ nikoho neusmrtil a skončil vo väzbe, tak bývalý športový funkcionár Dušan Dědeček je na slobode. A to aj napriek tomu, že v opitosti zabil päť ľudí a ďalších vážne zranil. Spomínané dva prípady vyvolávajú viaceré otázky. Prečo jeden z nich skončil za mrežami a druhý sa dočítate v tomto článku.

"Každý sudca rozhoduje na základe toho konkrétneho prípadu a konkrétneho profilu páchateľa. Na základe toho, o akú osobu ide, aký ďalší vývoj u tej osoby sa predpokladá," uviedla rektorka Akadémie policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Vodič z Čadce má 12 zápisov v registri trestov. U Dušana Dědečka žiada prokurátor väzobné stíhanie, pretože sa obáva, že by ušiel. Argumentoval aj hroziacim doživotným trestom. Ďalej sa obával pokračovania v trestnej činnosti. Za posledných 11 rokov totiž Dědeček spáchal 16 priestupkov za volantom. Prekračoval najvyššiu povolenú rýchlosť a nerešpektoval dopravné značenie.

Sudcu pre prípravné konanie ale argumenty prokurátora nepresvedčili. "Nakoľko hrozba v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva," odôvodnil hovorca bratislavského krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. 

Sudca poukázal na to, že rozhodoval o väzbe a nie o vine obvineného. "Preto ani fatálnosť a neospravedlniteľnosť následku žalovaného skutku nezakladá väzobné stíhanie obvineného," dodal Adamčiak. Prekvapená bola Kurilovská aj prokurátor. Ten na väzobnom stíhaní stále trvá. Zároveň poukazuje na to, že bývalý športový funkcionár je stále trestne stíhaný a nikto ho neoslobodil spod obvinenia. "Rozhodnutie súdu nemá žiadny vplyv na to, že objektívne vyšetrovanie bude pokračovať ďalej. Skutok sa stal, spáchal ho obvinený," povedal Juraj Chylo.

Dušan Dědeček včera pred sudcom skutok oľutoval. Podľa našich informácií uviedol, že je občasným užívateľom alkoholu. Zároveň dodal, že je vážne chorý a má viacero diagnóz. Keďže voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie podal prokurátor sťažnosť, tak o ďalšom osude obvineného bude nasledujúci piatok na verejnom zasadnutí rozhodovať Krajský súd. 

"Môže byť rozhodnuté, že osoba bude vzatá do väzby a bude vyhovené sťažnosti pána prokurátora alebo nebude vzatá do väzby, to znamená bude zamietnutá sťažnosť pána prokurátora alebo po tretie, bude nahradená väzba niektorým z inštitútov nahradenia väzby, a to napríklad písomným sľubom alebo peňažnou zárukou," uzavrel Tomáš Strémy z Katedry trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Súvisiace články

Najčítanejšie