Jasno
22°
Bratislava
Elena Helena
18.8.2022
Ďalší medveď v lokalite, kde ho nikdy nepozorovali. Videli ho v okolí mesta Vráble
Zdielať na

Ďalší medveď v lokalite, kde ho nikdy nepozorovali. Videli ho v okolí mesta Vráble

VRÁBLE / Manželov z Vrábeľskej časti Dyčka v noci vystrašil medveď. Šelma sa pohybovala iba pár metrov od ich rodinného domu. Ide o ďalšiu lokalitu na juhozápade Slovenska, kde medveďa ešte nikdy nikto nevidel. V okrese Nitra sa šelmy pohybujú už takmer dva mesiace. Prekvapil už aj otca s malými deťmi na prechádzke, ale aj ženy, ktoré pracovali vo vinici.

Muž okolo pol noci išiel skontrolovať sliepky, zrazu začul šramot a myslel si, že sa k domu približuje zlodej. "Manželke hovorím, nech mi podá baterku, hovorím tuto niekde bude zlodej," povedal majiteľ domu Martin Krahulec. 

Nešlo o žiadneho zlodeja, ale v poli za domom sa prechádzal medveď. Zostali po ňom aj stopy v podobe dolámaných rastlín. Martin, ktorý bol zhruba 36 rokov poľovníkom, najskôr neveril vlastným očiam. "On po štyroch pekne išiel potom sa medzi stromami objavil a tam som ho už videl zreteľne," uviedol Krahulec. 

Muž, bežal do domu po ďalekohľad, fotografovať medveďa sa ani nepokúšal, nemal pri sebe mobilný telefón a navyše bola tma. Šelmu pozoroval dlhé minúty a počul, ako vydáva aj zvuky. "Potom hluk prestal, už sa postavil a potom som videl oči, s ďalekohľadom som ho mal ako na dlani, žena moja tá bola vystrašená," povedal Krahulec. 

Pán Martin videl ako medveď smeruje k Vrábeľským viniciam, potom sa mu už stratil z dohľadu. "Išiel smerom na Vráble," povedal Krahulec. Šelmu, videli v neďalekej obci v blízkosti bytoviek, v ďalšej zas 5 žien, ktoré brigádovali vo vinici. "Ja som zazrela nohy. Ten medveď kráčal takým ťarbavým krokom," uviedla jedna z brigádničiek. Odborník z tímu pre medveďa nám povedal, že šelmy tu majú momentálne vďaka úrade na poliach dobré podmienky. "On teraz nemá jedno miesto, kde by chodil zaľahnúť a spať. Raz je pri tej dedine raz pri tej. Obchádza chodí po poliach, kde má potravu na jeseň on zájde do lesa," dodal Štefan Renčo, Zásahový tím pre medveďa hnedého. 

Najčítanejšie