Skoro jasno
20°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Vo viacerých satelitných obciach nestíhajú starostovia vydávať stavebné povolenia, tie odľahlejšie chudobnejú
Zdielať na

Vo viacerých satelitných obciach nestíhajú starostovia vydávať stavebné povolenia, tie odľahlejšie chudobnejú

BARDEJOV / Rozdiely medzi obcami sa ešte viac prehlbujú. Veľké bohatnú, malé chudobnejú. V satelitných obciach v blízkosti veľkých miest sa v niektorých prípadoch zdvojnásobil počet obyvateľov.

Niektoré obce musia pre nedostatok mladých rodín rušiť školy a ich budúcnosť je bez perspektívy. Menej ľudí znamená aj menej peňazí v obecnom rozpočte.

V obci Nižná Voľa by za posledné roky zrátal starosta vydané stavebné povolenia na prstoch jednej ruky. "Za posledných 12 rokov sa v obci vydali dve stavebné povolenia. Jedno na budovanie rekreačnej chaty a druhé ešte stále platí, ale do dnešného dňa nezačala výstavba," informuje starosta obce Nižná Voľa Marcel Kaščák. Najmladší dom má v tejto obci 15 rokov. 

Na druhej strane obec Dulová Ves sa v predošlých rokoch rozrástla. "Za posledných 8 rokov sa nám takmer zdvojnásobil počet obyvateľov. Najviac stavebných povolení sme vydali v roku 2017 a bolo ich 76," informuje Barbora Ježiková, starostka obce Dulová Ves. 

Obce, v ktorých klesá počet obyvateľov, zachraňujú obyvatelia, ktorí tam majú trvalý pobyt, ale za prácou chodia do zahraničia. "Sme nútení zatvárať školy, obec je bez kultúry, bez športu a bez perspetívy," dodáva starosta obce Nižná Voľa. Je presvedčený, že život do obcí prinesie len jednoduchšia legislatíva pri vysporiadaní pozemkov, no dôležitejší sú investori, ktorí ponúkajú prácu. 

Súvisiace články

Najčítanejšie