Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Protiatómový kryt ako Boží hrob: Obyvatelia sa tam chodia pokloniť k Božiemu telu
Zdielať na

Protiatómový kryt ako Boží hrob: Obyvatelia sa tam chodia pokloniť k Božiemu telu

LENDAK / V najväčšej podtatranskej dedine Lendak majú protiatómový boží hrob. Ten je počas svätej soboty vždy plný. Postavili ho ešte za bývalého režimu a je slovenským unikátom. Od uloženia do hrobu až po Ježišovo zmŕtvychvstanie sa tam Božiemu telu príde pokloniť niekoľko tisíc obyvateľov Lendaku.

V Lendaku majú posvätné miesto, kde sa chodia počas svätej soboty klaňať k božiemu hrobu. "To len u nás je. My sme taký vyspelý národ. Všetko pod zemou, vidíte," povedala veriaca z Lendaku Mária.

Mnohí , hlavne tí starší Lendačania pomáhali pri stavbe CO krytu ešte ako malé detí. Viacerým by vtedy ani len nenapadlo , že prídu časy, keď sa v ňom budú môcť v pokoji modliť.

"To ručne všetko sa robilo,, to sa len tak pohadzovalo a polievalo vodou. Neboli miešačky," spomína veriaci z Lendaku.

Protiatómový kryt využívaný, ako boží hrob je raritou, dedinčania sú na neho veľmi pyšní. "Určite áno, nakoľko tento takzvaný bunker CO sa staval počas komunizmu, počas totalitného režimu," hovorí obyvateľ Lendaku Ján Neupauer.

Mnohí hovoria o tom, že v časoch, keď sa kryt začal stavať, všetci dúfali, že budeme žiť v mieri. No dnes, keď je vojna tak blízko, modlia sa počas svätej soboty aj za ukončenie vojenského konfliktu v susednej Ukrajine.

"To je boj proti všetkému. Voči vojne, to je naša ochrana," hovorí pani Mária o modlitbe. 

Kryt má kapacitu približne 200 ľudí. "Keď bude aj vojna, tak tí ľudia majú kde sa skryť. Prídu do Božieho hrobu, ku Pánovi Ježišovi," hovorí kostolník z Lendaku Ján Fudaly.

Od momentu, kedy do hrobu vložia Božie telo, nezostáva nikdy prázdny. Až večernou omšou na Bielu sobotu oslávia Ježišovo zmŕtvychvstanie.

Súvisiace články

Najčítanejšie