Petríkovú neodvolali, Mečiar kričal
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková ostáva vo funkcii
Na vyslovenie nedôvery je potrebný súhlas aspoň 76 zo 150 členov Národnej rady SR, za odchod ministerky z funkcie však hlasovalo len 53 zákonodarcov. Zvyšných 52 poslancov z prítomných 105 bolo proti odvolaniu šéfky rezortu spravodlivosti. Po hlasovaní sa 41. schôdza parlamentu skončila.
"Normálne, obstála som," odpovedala ministerka spravodlivosti na otázku, aké mala pocity po hlasovaní. "Ja som ani od predkladateľov tohto návrhu na moje odvolanie necítila nič také, že by mali niečo voči mne ako ministerke," dodala Petríková.
Už v priebehu rozpravy sa na základe argumentácie opozičných poslancov opýtala, či kritizujú ju alebo jej predchodcu a súčasného predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.
Jedným z dôvodov podania opozičného návrhu však bolo aj pozastavenie výkonu funkcie sudkyne Jany Dubovcovej, ktorá podľa ministerky vymenila talár za politiku. "Myslím si, že by mala byť disciplinárne stíhaná," povedala Petríková, ktorá však nechcela komentovať otázku, či sama využije svoju právomoc a dá návrh na disciplinárne konanie.
Podľa predsedu SMK Pála Csákyho bolo hlasovanie "veľmi zaujímavé". "To sa ešte nestalo, aby pozitívnych hlasov za odvolanie bolo viac ako proti," podotkol Csáky, ktorý si myslí, že v koalícii sú určité spory, ktoré sa pri hlasovaní prejavili. "Zdá sa, že tá kruhová obrana už tak nefunguje, majú výhrady jeden voči druhému a zdá sa, že táto koalícia je zrelá na to, aby bola vymenená," konštatoval predseda SMK.
Bývalý šéf KDH Pavol Hrušovský spolu so svojou stranou predpokladal takýto vývoj v hlasovaní. "My sme takýto vývoj očakávali, ale aj napriek tomu nemôžeme nevyjadriť svoj nesúhlas so stavom v slovenskej justícii," poznamenal Hrušovský. Zároveň poukázal na postoj najsilnejšej vládnej strany, ktorej členovia boli podľa Hrušovského pri hlasovaní veľmi mierni. "Svedčí to o tom, že aj oni majú isté výhrady voči práci terajšej ministerky," dodal.
Opoziční poslanci v dnešnej rozprave poukazovali na údajne kritické pomery v justícii, ktoré podľa nich dokumentuje aj petícia Päť viet. V nej 105 sudcov poukazuje na atmosféru neslobody v rezorte.
Najmä predstavitelia ĽS-HZDS oponovali, že v radoch sudcov predstavuje táto petícia menšinový názor. Podľa viacerých poslancov koalície je navyše neadekvátne odvolávať ministerku po troch mesiacoch vo funkcii.
Mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorej jediným bodom bolo vyslovenie nedôvery Petríkovej, zvolal predseda Národnej rady SR Pavol Paška na podnet opozície, ktorej členovia Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), Daniel Lipšic (KDH) a Gyula Bárdos (SMK) odovzdali návrh na odvolanie Petríkovej so 48 podpismi v utorok.
Petríková nastúpila do funkcie 3. júla. Tento ministerský post bol voľný od 23. júna, kedy podal demisiu bývalý šéf rezortu Štefan Harabin. Rezort odvtedy dočasne spravoval premiér Robert Fico. Harabin odišiel z ministerstva spravodlivosti po tom, ako ho členovia Súdnej rady SR 22. júna zvolili za predsedu Najvyššieho súdu SR. Petríková predtým pôsobila ako predsedníčka Okresného súdu vo Vranove nad Topľou a podpredsedníčka Súdnej rady SR.